Vattenfall chce německá aktiva prodat ještě letos

schwarze_pumpe_vattenfall_kw_-wikipedia-e1446481872870_compressed

Švédové chtějí své elektrárny a lomy prodat ještě letos, ale najde se kupec? Foto: Vattenfall

Švédský státní koncern Vattenfall chce rozhodně svá německá hnědouhelná aktiva prodat ještě v letošním roce. Zatím obdržel dvě nabídky, na žádnou z nich podle dostupných informací nekývl.

Na dotaz televize RBB ohledně prodeje německé hnědouhelné divize vedeníVatenfallu odpovědělo, že by společnost chtěla prodej realizovat do léta. Německá tisková agentura DPA je poněkud opatrnější. Uvádí, že Vattenfall chce uzavřít prodej v roce 2016, a dodává, že předseda představenstva  Hartmuth Zeiß oznámil na setkání se zaměstnanci uhelné elektrárny Jänschwalde, že do září mají být přeloženy podklady pro koupi.

Čtěte také:
Koupí vůbec někdo Vattenfall?
Německá energetika je v miliardovém průšvihu

Kdo koupí a za kolik?
Zatím však není jasné, za jakých podmínek by se měl prodej uskutečnit. Vattenfall v březnu obdržel na svá německá aktiva dvě závazné nabídky, obě od českých společností. Nabídku podala Vršanská uhelná ze skupiny Czech Coal Group, spojované se jménem finančníka Pavla Tykače a rovněž Energetický a průmyslový holding (EPH) Daniela Křetínského společně s PPF Petra Kellnera. Další ze zájemců, kterým byl původně polostátní ČEZ, naopak oznámil, že závaznou nabídku nepodá. Další zájemci z tendru vycouvali již dříve.

Švédové původně doufali, že za německé elektrárny a lomy dostanou v přepočtu přes 100 miliard korun. Je však zřejmé, že nabídky se této sumě neblížily ani zdaleka. Některé spekulace dokonce naznačovaly, že by mohly být nulové či dokonce záporné. V každém případě na ně Vattenfall nereflektoval.

Definitivně jsme se rozhodli, že nebudeme prodávat za každou cenu. Abychom si rozuměli, zájemci nabízejí velmi nízké ceny, nebo dokonce požadují ještě peníze navíc za převzetí,“ uvedl v den podání nabídek zdroj německého listu Bild přímo zevnitř Vattenfallu.

Jaký bude další osud německé divize firmy, zůstává nejasné, což znervózňuje vedení obcí v regionu. Ta se obávají zvýšení nezaměstnanosti i negativních dopadů na obecní rozpočty.

Mohlo by vás zajímat:
U Vattenfallu nejde o uhlí, ale o elektrárny
Prodává Vattenfall zlatý důl nebo černou díru?
Vattenfall zřejmě nekývne na žádnou z nabídek