Doba čtení:1 m, 16 s
Elektrárna Fyn. Foto: Vattenfall

Švédská energetická společnost Vattenfall prodává elektrárnu na kombinovanou výrobu tepla a elektrické energie v Dánsku. Elektrárnu Fyn získá společnost Fjernvarme Fyn. Vattenfall o tom informoval na svých webových stránkách.

Záměr vychází ze strategie celé skupiny zbavit se vedlejších majetků, které ji vystavují kritice kvůli emisím oxidu uhličitého. Dánsko zůstává pro Vattenfall i nadále hlavním trhem pro výrobu energie z obnovitelných zdrojů (OZE).

Dánská regionální teplárenská firma Fjernvarme Fyn koupí elektrárnu i se spalovnou odpadu. Cena transakce je 1,1 miliardy dánských korun (v přepočtu více než čtyři miliardy Kč) a má být zakončena k 1. lednu 2015. Kontrakt musí ještě schválit dánské úřady.

“Vattenfall je v Dánsku největším majitelem a výrobcem elektřiny vyráběné pomocí větru, a proto opatrně zpracováváme naše strategické cíle změnit výrobní portfolio tak, abychom se vzdálili výrobě, která stojí na emisích CO2 a soustřeďujeme se na výrobu pomocí OZE,“ uvedla finanční ředitelka a náměstkyně generálního ředitele firmy Vattenfall Ingrid Bondeová. To, že se švédská společnost zbavuje elektrárny Fyn, je další krok od fosilních paliv a záměr více se soustředit se na energii z obnovitelných zdrojů, dodala.

Jedinou konvenční elektrárnou Vattenfallu v Dánsku tak zůstane elektrárna Nordjylland. Elektrárnu Amager švédská firma prodala již v roce 2013.

Dánsko zůstává pro Vattenfall hlavním trhem v produkci větrné energie. Společnost vlastní 263 turbín na 37 větrných farmách. Vattenfall je také majitelem jednotky výzkumu a vývoje, obchodní jednotky a překladového přístavu.

Vattenfall působí ve Švédsku, Německu, Nizozemí, Dánsku, Spojeném království a ve Finsku.