Vattenfall v Německu pověřil prodejem Citi

Doba čtení:1 m, 10 s

Hnědouhelná elektrárna Lippendorf. Foto: Vattenfall – Kathrin Rößler

Švédská energetická společnost Vattenfall pověřila banku Citigroup zorganizováním prodeje svých uhelných elektráren a dolů v Německu. S odkazem na informace agentury Reuters to uvedla ČTK. O hnědouhelné doly Vattenfallu již vyjádřil zájem český Energetický a průmyslový holding (EPH). Hovoří se i o zájmu českého skupiny ČEZ. Její mluvčí Barbora Půlpanová zájem ČEZ nepotvrdila, ale ani nevyloučila.

Vattenfall v říjnu oznámil záměr prodat východoněmecké lignitové doly a elektrárny, které toto uhlí spalují. Firma tak odchází z minulých velkých akvizic, které ji dovedly do velkých dluhů a ztrát. Vattenfall by prodejem německých aktiv mohl získat až tři miliardy eur.

Vattenfall chce prodat čtyři hnědouhelné doly a elektrárny o celkovém výkonu 9000 megawattů. Zdroj Reuters uvedl, že kromě EPH by mohlo nabídku podat i několik asijských firem sdružených do konsorcia. Německé energetické společnosti RWE a EnBW už sdělily, že o východoněmecké uhelné doly nemají zájem.

EPH počátkem listopadu potvrdil, že jeho dceřiná německá hnědouhelná společnost Mibrag má zájem o hnědouhelná aktiva Vattenfallu. Podle českého serveru E15.cz by dalšími zájemci o majetek Vattenfallu mohly být investiční skupiny Blackstone, CVC, Macquarie a KKR.

Vattenfall chce prodejem hnědouhelných aktiv umazat část dluhu, který mu kvůli zahraničním investicím narostl na 151,5 miliardy švédských korun. To je v přepočtu asi 455 miliard Kč. Firma ve třetím čtvrtletí utrpěla provozní ztrátu 19,4 miliardy SEK.