Doba čtení:1 m, 4 s
Chvaletice Dekontaminace zasahujících hasičů. Foto: Czech Coal

Ve chvaletické elektrárně proběhlo začátkem listopadu taktické cvičení, jehož námětem byl únik kyseliny chlorovodíkové ze zásobníku.

Podle scénáře cvičení vznikla chemická havárie na venkovním zásobníku kyseliny chlorovodíkové. Důvodem byla skrytá vada materiálu, kdy praskla stěna zásobníku. Z poškozeného zásobníku vytékala chemická látka do záchytné jímky.

Čtěte také:
Provozní budova Chvaletic dostala nový kabát
Řidič a klapkař musí být skvěle sehraní

Tato situace byla signalizována stálé službě velínu chemické úpravny vody (CHÚV), která po ověření telefonicky kontaktovala ohlašovnu požáru HZSp. Byl vyhlášen poplach a na žádost velitele zásahu povolány také jednotky HZS Pardubického kraje a JSDH Zdechovice. Směnový chemik, který se vybavil ochranným oblekem SUNIT a ochrannou maskou, vytvořil ve stáčírně HCL trasu pro přečerpání kyseliny do havarijní nádrže. Zároveň zahájil čerpání záchytné jímky do neutralizační nádrže. O všem informoval velín CHÚV, kde přes počítač obsluha řídila přečerpávání. Chemik vyčkal příjezdu jednotky HZSp Elektrárny Chvaletice a informoval velitele zásahu o nutnosti otevřít ventil u poškozené nádrže, kterým se kyselina přečerpává do havarijní nádrže.

Cvičení podle organizátorů jednoznačně splnilo svůj účel a zjištěné poznatky budou zapracovány do místních provozních předpisů.

Mohlo by vás zajímat:
TOP 10 největších těžebních bestií
VIDEO: Liebherr – vzpoura strojů
VIDEO: Uhněte z cesty, jde uhelný obr