Ve Chvaleticích startuje Energy Tour

Doba čtení:1 m, 27 s

Elektrárna Chvaletice. Foto: Severní energetická

Chcete vidět útroby uhelné elektrárny zblízka? Máte šanci. První červencový den startuje v Elektrárně Chvaletice Energy Tour. Elektrárna nově organizuje exkurze nejen pro školy, ale i pro širokou veřejnost. Návštěvníkům nabídne možnost seznámit se s technologií výroby elektrické energie a tepla včetně vykládky uhlí a rekultivace krajiny.

Zájem o exkurze v elektrárně potvrdil i víkendový Den otevřených dveří, kdy do Elektrárny Chvaletice přišlo 400 návštěvníků. Vedení společnosti se už před časem rozhodlo nabídku prohlídek rozšířit nejen pro školy, ale i pro všechny zájemce o technologii výroby elektrické energie a tepla včetně vykládky uhlí a rekultivace krajiny.

Elektrárna Chvaletice loni vyrobila 3, 91 TWh elektřiny a 130 TJ tepla.

Prohlídky jsou povoleny dětem od šesti let a trvají zhruba dvě hodiny. Na exkurzi je nutné mít vhodné oblečení a pevnou obuv. Trasa je fyzicky náročnější, chodí se pěšky a je třeba překonat výškové rozdíly. Délka trasy je zhruba tři kilometry. Exkurze probíhají v areálu elektrárny, je tak třeba dodržovat bezpečnostní pokyny průvodce.

Komín elektrárny dosahuje výšky 300 metrů, chladící věže jsou vysoké zhruba 100 metrů a jejich průměr na zemi dosahuje kolem 60 metrů. Celkový instalovaný výkon 820 MW tvoří čtyři 205MW bloky. Výkon je vyveden dvěma 400 kV linkami do rozvodny Týnec nad Labem. Palivem je hnědé uhlí. Zdrojem vody pro elektrárnu je řeka Labe.

Elektrárna Chvaletice loni vyrobila 3, 91 TWh elektřiny a 130 TJ tepla. Obě komodity produkuje ve společném cyklu (tzv. kogeneraci), což vede k vyšší efektivitě, energetickým úsporám a také pozitivnímu vlivu na životní prostředí.

Elektrárna Chvaletice je součástí skupiny Severní energetická a.s., která ji koupila v roce 2013 od skupiny ČEZ.

Mohlo by vás zajímat:

Severní energetická zmodernizuje Chvaletice