Doba čtení:1 m, 32 s
Technologii vyvíjejí výzkumníci ze slavné univerzity v Cambridge. Foto: wikipedia.org

Vědci z univerzity Cambridge tvrdí, že oxid uhličitý zachycený z průmyslových procesů lze přeměnit na čistá a udržitelná paliva pouze s využitím energie ze Slunce. Výzkumníci vyvinuli reaktor poháněný sluneční energií, který přeměňuje zachycený CO2 a plastový odpad na udržitelná paliva a další cenné chemické produkty.

Při testech byl CO2 přeměněn na synplyn, klíčový stavební prvek pro udržitelná kapalná paliva, zatímco plastové lahve byly přeměněny na kyselinu glykolovou, která se hojně využívá v kosmetickém průmyslu, napsal server eandt.theiet.org.

Tým vzal CO2 z reálných zdrojů – jako jsou průmyslové výfukové plyny nebo uhlík zachycený ze samotného vzduchu – a koncentroval jej, aby jej přeměnil na udržitelné palivo. Přestože je třeba tuto technologii ještě zdokonalit, než ji bude možné použít v průmyslovém měřítku, projekt podle vědců ukazuje možnost výroby čistých paliv bez nutnosti těžby ropy a zemního plynu.

Je CO2 vážně největší zlo?

„Nezajímá nás pouze dekarbonizace, ale defosilizace, abychom vytvořili skutečně oběhové hospodářství, musíme fosilní paliva zcela eliminovat,“ uvedl vedoucí výzkumník profesor Erwin Reisner.

Ve střednědobém horizontu by tato technologie mohla pomoci snížit emise uhlíku tím, že je zachytí průmysl a přemění je na něco užitečného, ale v konečném důsledku musíme fosilní paliva zcela vyřadit z rovnice a zachytit CO2 ze vzduchu,“ dodal.

Výzkumníci se inspirovali systémem zachycování a ukládání uhlíku (CCS), kdy se CO2 zachycuje a následně čerpá a ukládá pod zem.

CCS je technologie, která je oblíbená v průmyslu fosilních paliv jako způsob, jak snížit emise uhlíku a zároveň pokračovat v těžbě ropy a zemního plynu. Kdybychom však místo zachycování a ukládání uhlíku měli zachycování a využívání uhlíku, mohli bychom z CO2 místo jeho pohřbívání pod zem s neznámými dlouhodobými důsledky vyrobit něco užitečného a eliminovat využívání fosilních paliv,“ řekl Reisner.