Vedení NWR se nejspíš nezmění

Doba čtení:1 m, 45 s
Ilustrační foto: morgueFile.com

NWR se potácí v miliardových ztrátách. Foto: morgueFile.com

Valná hromada těžební společnosti New World Resources (NWR) se uskuteční v pátek 8. dubna v Amsterdamu. I přes nedávnou změnu vlastníka by neměly ve vedení firmy nastat personální změny.

Novým vlastníkem NWR se po odchodu firmy CERCL Mining, kterou z poloviny vlastní podnikatel Zdeněk Bakala, stala skupina Ad Hoc Group (AHG), která sdružuje tři britské investiční společnosti. V NWR má nyní 60 procent hlasovacích práv.

Čtěte také
Otava a Paukner mají zájem o část OKD
Dohoda OKD se státem nejdřív v létě

V pozvánce na valnou hromadu NWR připomíná, že z vedení společnosti odstoupil Bakala už na loňské valné hromadě, která se také konala v dubnu. V září následně ve firmě skončil další člen představenstva a finanční ředitel Marek Jelínek. Letos v únoru pak NWR opustili Bakalovi spolupracovníci Peter Kadas a Charles Harman, kteří byli také členy představenstva. Tím personální změny zřejmě končí. „Všichni ostatní ředitelé budou na valné hromadě kandidovat na znovuzvolení,“ uvádí totiž v pozvánce NWR.

NWR loni prodělala 6 miliard korun

Firma loni prohloubila ztrátu na 223 milionů eur (zhruba šest miliard korun). V roce 2014 skončila ve ztrátě 21 milionů eur (kolem 567 milionů korun). Tržby firmě meziročně klesly o sedm procent na 630 milionů eur (zhruba 17 miliard Kč).

NWR se v posledních letech kvůli klesajícím cenám uhlí na světových trzích potýká s velkými problémy. Těžba je i přes zavádění úsporných opatření ztrátová. Situací v její dceřiné společnosti OKD se proto zabývá i česká vláda. Ministři průmyslu, práce a financí se shodli na tom, že vláda počká, s jakými návrhy k útlumu těžby v OKD noví akcionáři NWR přijdou.

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) v pátek uvedl, že nabídka nových vlastníků se zřejmě nebude příliš lišit od těch předchozích. Potvrdil také, že dřívější majitel NWR požadoval, aby vláda dala firmě 150 milionů eur (zhruba čtyři miliardy Kč) za to, že udrží zaměstnání pro 5000 lidí na pět let.

Mohlo by vás zajímat:
Sobotka napsal hornickým odborářům
Hnědé uhlí jako přírodní hnojivo
Ministři nabídnou horníkům pomoc