Doba čtení:2 m, 22 s
Česko má v současnosti šest jaderných bloků ve dvou elektrárnách. Dva bloky, každý o výkonu přibližně 1000 megawattů (MW), jsou v jihočeském Temelíně. Foto: pixabay.com

Většina Čechů podporuje rozvoj nových jaderných zdrojů v zemi. Podle průzkumu agentury NMS Market Research podporuje budoucí výstavbu velkých jaderných bloků 59 procent lidí, se stavbou malých a středních jaderných reaktorů ve svém regionu by pak souhlasilo až 60 procent lidí.

Vyplývá to z výsledků průzkumu, který jeho tvůrci představili novinářům v Praze. Vláda nyní rozhoduje o dodavateli nových jaderných bloků, uvažuje přitom o stavbě až čtyř reaktorů. Rozhodnout by měla během léta. Zároveň počítá i s modulárními reaktory.

Jaderná energetika má v Česku podle průzkumu, který agentura realizovala na vzorku více než 1000 respondentů pro společnost Westinghouse, dlouhodobě silnou pozici. Její využití podporuje kolem 72 procent lidí, proti bylo přibližně 14 procent respondentů, ukázal průzkum.

Jednou z hlavních příčin podpory výstavby je důvěra Čechů ve spolehlivost jaderné energetiky. Jako nejspolehlivější zdroj energie ji v průzkumu označilo 46 procent dotázaných, na dalších místech byla s 15 procenty solární energie a se 13 procenty plyn. Více než čtvrtina Čechů pak ještě u jaderné energetiky vyzdvihla její nízký dopad na životní prostředí.

Fiala: O počtu jaderných bloků bude jasno do srpna

Nejde přitom jen o nové klasické bloky s vysokým výkonem, se kterými má Česko už dlouholetou zkušenost. Poměrně silnou podporu má podle průzkumu i plánovaná výstavba malých a středních jaderných reaktorů, které by se podle aktuálních vládních plánů do budoucna rovněž měly stát důležitou součástí tuzemského energetického mixu.

Přestože jde o novou technologii, výstavbu modulárního reaktoru by podle průzkumu ve svém regionu podpořilo až 60 procent Čechů. Problémem modulárních reaktorů zatím ovšem může být nedostatek informací o technologii. Většina respondentů v průzkumu neznala žádného výrobce modulárních reaktorů. Bezpečnosti nové technologie věřilo 48 procent lidí, naopak 43 procent dotázaných ji kvůli nedostatku informací nedokázalo posoudit.

Podle velké většiny Čechů je zároveň velmi důležité zajistit silné zapojení českého průmyslu do plánované výstavby jaderných zdrojů. Pozitivní přínos z toho zdůraznilo 85 procent lidí. Akcentovali přitom zejména uplatnění českých technologií, vytvoření až 10.000 nových pracovních míst nebo navyšování reference pro české firmy při obdobných projektech v zahraničí. Nezapojení českých firem do výstavby by pak negativně vnímalo 78 procent Čechů. Vadila by jim přitom například nízká návratnost vynaložených prostředků do projektů, zánik jaderného oboru v ČR nebo i možné ohrožení bezpečnosti provozu elektráren.

Česko má v současnosti šest jaderných bloků ve dvou elektrárnách. Dva bloky, každý o výkonu přibližně 1000 megawattů (MW), jsou v jihočeském Temelíně. Čtyři menší bloky s výkonem 510 MW stojí v Dukovanech na Třebíčsku. Vláda během léta bude rozhodovat o počtu nových bloků, zároveň vybere jejich dodavatele. Vedle nových klasických reaktorů ČEZ připravuje také stavbu malých modulárních reaktorů. První z nich by měl vzniknout v Temelíně.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa