Většina Čechů podporuje vyřazení Rosatomu

Dvě třetiny Čechů vyřazení ruské firmy schvalují.

Češi většinou vnímají Rusko jako bezpečnostní hrozbu pro Českou republiku. Vyplývá to z průzkumu Medianu pro Český rozhlas. Většina respondentů – celkem 65 procent také podporuje vyřazení Rosatomu z tendru na dostavbu Jaderné elektrárny Dukovany.

„Jsou to především lidé, kteří žijí ve velkých městech. Tam uvedlo 25 procent obyvatel, že Rusko pro ně představuje obrovskou hrozbu. Mezi voliči ODS to samé uvedlo 34 procent respondentů a mezi těmi, kteří v prezidentských volbách dali svůj hlas Jiřímu Drahošovi, to je 26 procent,“ upřesnil pro Radiožurnál ředitel agentury Median Přemysl Čech.

Čtěte také:
Vrbětice upozorňují na víc, než na Dukovany
Emise z energetiky klesají, z dopravy naopak rostou

Naopak deset procent dotázaných nepovažuje Rusko za hrozbu vůbec – mezi nimi je čtvrtina voličů KSČM a pětina dotázaných nad 60 let. Respondenti v této věkové skupině mají zároveň vůči Rusku nejvyhraněnější postoje jak ve vnímání země jako minimální, tak obrovské hrozby.

Poté, co se objevilo důvodné podezření ze zapojení ruských tajných služeb do výbuchu ve Vrběticích, ministr průmyslu a obchodu za ANO Karel Havlíček řekl, že vláda nepočítá s účastí ruské firmy Rosatom v chystaném tendru na dostavbu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany.

Češi toto rozhodnutí většinově podporují. Nejčastěji to jsou lidé z velkých měst, s vysokoškolským vzděláním a voliči ODS a Pirátů. „Proti vyřazení je 27 procent české populace. Mezi voliči KSČM je to dokonce 77 procent,“ upřesnil Čech.

Převážná část respondentů, kteří odmítají vyřazení Rosatomu z tendru na Dukovany, zároveň v průzkumu uvedla, že Rusko nevnímá jako hrozbu.