Podle studie švýcarské univerzity Eidgenössische Technische Hochschule v Curychu je drtivá většina německých větrníků je ztrátová a neživotaschopná bez trvalých dotací. Výjimku tvoří 15 % větrníků u Severního moře a Baltského moře a také v Severoněmecké nížině, kde je účinnost větru dostatečná, uvedl švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung.
Pouze 15 % německých větrných elektráren dosahuje využití instalovaného výkonu z více než 30 %, přičemž jen dva takové větrné parky jsou v jižním Německu. Vzhledem k tomu, že větrné turbíny jsou často vypínány (příliš silný vítr) nebo musejí běžet pomaleji kvůli předpisům na ochranu hluku a životního prostředí, bude skutečný podíl využití pravděpodobně ještě nižší, konstatuje deník.
Proč je tato studie mimořádně důležitá pro Česko, vysvětlil ve svém textu na serveru svethospodarstvi.cz mluvčí Think-Tanku Realistická energetika a ekologie Milan Smutný.
„České větrné elektrárny na stejné úrovni využití jako v Bavorsku nedávají smysl a jsou provozovatelné jen s velkými dotacemi, tedy na úkor reálných cen elektřiny. Skutečnost, že ministerstvo životního prostředí pod vedením lidovce Petra Hladíka dělá vše pro urychlenou výstavbu větrných elektráren v Česku, je dokladem faktu, že nejen tento úřad je ve vleku zelené lobby s následnými socializovanými náklady za energii pro české podniky a domácnosti,“ napsal.
Smutný připomíná investorskou analýzu Bank of America, která investice do solární a větrné energie ve srovnání s nejefektivnějším a vysoce návratných jádrem na faktech a číslech charakterizovala jako mrhání drahocennými surovinami na zdroje, které nemohou fungovat „bez věčných dotací“.