Vitásková varuje před energetickým Babišem

Předsedkyně ERÚ Alena Vitásková. Foto: iUHLI.cz

Předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková v souvislosti s přijetím novely energetického zákona varuje před hypotetickou variantou, která by mohla ovlivnit ceny energií a trh jako takový. Ptá se, co by se asi stalo, kdyby se ministrem průmyslu a obchodu stal majitel významné energetické firmy, mezi jehož pravomoci patří jmenování členů rady ERÚ. Vitásková to řekla na telekonferenci s americkými experty na půdě Anglo-American University v Praze.

„Obávám se, že stabilita trhu je kvůli novele energetického zákona ohrožena,“ zopakovala Vitásková. Finanční prostředky pro regulátora bude totiž určovat vláda a z celého procesu vypadl prezident, členové rady mohou být odvoláni i za menší pochybení. Nezávislost regulátora je dána zákonem, to se ale bude díky novele měnit, dodala.

Poslanci schválili rozsáhlou a kontroverzní vládní novelu, která je důvodem sporů ministerstva průmyslu a ERÚ, minulý týden o jediný hlas. Podle ní se například bude platit poplatek na podporu elektřiny z obnovitelných zdrojů nově podle kapacity jističe odběratelů místo podle spotřeby. Poslanci neschválili sporný návrh, který by umožnil rozdělování solárních elektráren na menší.

Novela také počítá s tím, že v polovině roku 2017, tedy po skončení mandátu Vitáskové, povede energetický regulační úřad pětičlenná rada ERÚ. Podle současného vedení ERÚ se jedná o útok na nezávislost úřadu.

Ředitel odboru elektroenergetiky MPO Ladislav Havel dodal, že energetický zákon má svoji historii, je z roku 2000. Dříve měly regulaci na starost ministerstvo financí a ministerstvo průmyslu a obchodu. Je pravda, že nezávislost ERÚ je dána energetickým zákonem a několika atributy, dodal.

Komisař Federální komise Spojených států amerických pro regulaci energetiky (FERC) Tony Clark uvedl, že ve Spojených státech má každý stát svého regulátora a zároveň funguje regulátor na federální úrovni. Regulační komise je podle něj určitým lakmusovým papírem pro investice. Klíčovým faktorem je infrastruktura a nové technologie. „Energetický mix se rychle mění, hodně se učíme,“ dodal bývalý šéf Amerického vládního Úřadu pro energetické informace (EIA) Guy Caruso.

Clark poznamenal, že je třeba myslet na to, jak budou novelu energetického zákona vnímat kapitálové trhy a investoři. Je třeba analyzovat dopady, míní. Podle Carusa novela snižuje nezávislost českého regulátora.