Doba čtení:1 m, 38 s
kotel
Zdroj: www.slokov.cz

Vytápění rodinného domu není levná záležitost. Možností, čím topit, se nabízí mnoho. Cenové rozdíly mezi jednotlivými zdroji jsou ale značné. Jednou z nejlevnějších variant je hnědé uhlí.

Elektřina nebo plyn jsou pohodlnější, za komfort se ale pochopitelně platí. Navíc je stále mnoho obcí, které nejsou plynofikovány. Rozhodnutí, čím topit, záleží na celé řadě parametrů, nejen na ceně paliva. „Do úvahy je třeba zahrnout i požadavky na komfort, jednoduchost obsluhy, dostupnost a skladování paliva, spolehlivost nebo vliv na životní prostředí. Tyto věci se vyčíslují obtížně,“ uvedl Karel Srdečný ze společnosti EkoWATT.

Čtěte také:
Hlad po hnědém uhlí roste
S uhlím najezdil půl milionu kilometrů

Při hledání nejlepšího zdroje vytápění, je třeba znát alespoň odhadem spotřebu tepla na vytápění, ohřev vody a spotřebu elektřiny. Zároveň je třeba pochopitelně počítat i s investicí do zdroje vytápění a jeho pravidelné údržby. Vyplatí se vybírat pečlivě, protože finanční náklady se mezi jednotlivými zdroji výrazně liší. Pokud se zaměříme čistě na porovnání ročních nákladů na vytápění rodinného domu, tak velmi nákladné je například používání elektrických přímotopů. Ročně jimi lze protopit kolem dvaceti tisíc korun, k čemuž je nutné připočítat i další výše zmíněné náklady. Vůbec nejdražším zdrojem vytápění jsou lehké topné oleje. Pokud byste je chtěli využívat, připravte si zhruba dva tisíce každý měsíc.

infografika_20151015
V tabulce je přehled nákladů na vytápění pro dům s celkovou tepelnou ztrátou 7kW, podlahovou plochou 150 m², objemem budovy 405 m³ a intenzitou výměny vzduchu 0,4 h-1.

Nejvíce peněz můžete naopak na vytápění ušetřit, pokud máte vlastní tepelné čerpadlo. Jen o pár korun ročně víc zaplatí ti, kteří topí hnědým uhlím. Průměrnou domácnost přijde vytápění hnědým uhlím ročně na necelých šest tisíc korun. Hnědé uhlí tak stále zůstává zejména v menších obcích velmi populárním topivem.

Mohlo by vás zajímat:
iUHLI.tv: Češi hnědému uhlí fandí
V Česku je nejkvalitnější hnědé uhlí celé Evropy

 

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa