Doba čtení:1 m, 36 s
Ministryně financí Alena Schillerová dostala za úkol vypracovat novelu tak, aby dodání elektřiny a plynu s účinností od 1. ledna 2022 bylo osvobozeno od daně s nárokem na odpočet daně. Foto FB Alena Schillerová

Vláda na dnešním mimořádném zasedání projedná mimo jiné i novelu zákona o dani z přidané hodnoty, která by měla od příštího roku snížit daň u elektřiny a plynu na nulu. Spolu s tím by měl projednat nařízení, na základě kterého domácnostem s průměrnou spotřebou do tří megawatthodin bude odpuštěn poplatek za obnovitelné zdroje, jde o částku maximálně 1500 korun za rok. Kroky souvisí s výrazným nárůstem cen energií.

Již v pondělí vláda odsouhlasila, že nulová sazba DPH na energie bude v listopadu a prosinci. Zároveň ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) dostala za úkol vypracovat novelu tak, aby dodání elektřiny a plynu s účinností od 1. ledna 2022 bylo osvobozeno od daně s nárokem na odpočet daně.

Čtěte také:
OZE jsou zástěrkou a argumentem pro plyn
Cenu emisních povolenek šroubují spekulanti

Prominutí daně pokryje listopad a prosinec 2021, nicméně dle aktuálních informací předpokládají dodavatelé energie změnu cen energií a plynu pro spotřebitele od ledna 2022, tj. zde je navrhováno upravit zákon o DPH tak, aby dodání elektřiny a plynu bylo od 1.ledna 2022 trvale osvobozeno od daně s nárokem na odpočet. Do doby udělení výjimky ze strany EU se bude jednat o úpravu, která bude v rozporu se směrnicí o DPH,“ uvádí pondělní materiál. Osvobození od DPH u energií by mělo připravit veřejné finance měsíčně o 2,08 miliardy korun. V případě samotného státního rozpočtu jde o 1,3 miliardy korun.

Odpuštění poplatku za obnovitelné zdroje řeší nařízení vlády, které v pondělí vláda odložila. Stát na specifickou podporu vyčlení maximálně osm miliard korun. Týkat se to bude zhruba 5,3 milionu odběrných míst, z toho zhruba 4,3 milionu domácností. Zbytek jsou například chaty a chalupy.