Vláda bude ve středu jednat o situaci OKD

Úřad vlády Wiki

Premiér Bohuslav Sobotka svolal na středu ráno rozšířené předsednictvo vlády, aby projednalo vývoj v OKD. Foto: wikipedia.org

Ve středu ráno se sejde kvůli vývoji v těžební firmě OKD rozšířené předsednictvo vlády. Svolal ho premiér Bohuslav Sobotka, který o tom dnes informoval na twitteru. OKD dnes podala k soudu sama na sebe insolvenční návrh, nemá totiž dost peněz na to, aby mohla splácet své závazky.

Na prvním místě je pro nás pomoc zaměstnancům,“ uvedl na sociální síti premiér.

Společnost OKD, jejímž majitelem je NWR, se dostala do existenčních problémů kvůli klesajícím cenám uhlí. Těžba je pro ni ztrátová i přes úsporná opatření. Podle analytiků je ale příčinou jejích problémů i vysoké zadlužení.

Čtěte také:
OKD podala sama na sebe insolvenční návrh
Analytici: Insolvence znamená konec těžby

Podle insolvenčího návrhu OKD dluží více než 17 miliard korun. Má nejméně 650 věřitelů. Majetek OKD nedosahuje ani sedm miliard. Předseda představenstva a generální ředitel OKD Dale Ekmark dnes řekl, že 13 miliard korun jsou závazky v rámci skupiny.

OKD má nyní zhruba 9800 kmenových pracovníků, 2500 zaměstnanců dodavatelských firem a 200 agenturních pracovníků. Uzavření společnosti by ale mělo vliv i na tisíce míst v návazných profesích.

Kvůli špatné situaci v OKD dnes protestovalo 46 horníků v podzemí Dolu Darkov na Karvinsku, podle odborového předáka chtějí, aby šla firma do insolvence.

Akcie NWR na pražské burze v reakci na vývoj v OKD spadly dnes po 14:00 o více než 41 procent na sedm haléřů.

Mohlo by vás zajímat:
Otava a Paukner mají zájem o část OKD
Práce pro horníky nebude, bojí se lidé
Zeman přirovnal Bakalu ke Koženému