Vláda důchody opět nevyřešila, horníci zuří

Horníci demonstrují před Úřadem vlády za předčasné důchody. Foto: iUHLI.cz

Vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) už po několikáté odložila jednání o změně zákona, která by horníkům umožnila odejít do důchodu o pět let dříve. Hornické penze blokuje vicepremiér Andrej Babiš (ANO). Naštvání havířů se podle informací serveru iUHLI.cz stupňuje.

Ministr financí dnes řekl, že chce propojit jednání vlády o penzích horníků s řešením problému společnosti OKD spoluvlastněné podnikatelem Zdeňkem Bakalou.

„Bylo by velmi nešťastné, aby se důchody horníků staly zbraní v osobní zášti mezi panem vicepremiérem a panem Bakalou. Horníci za chování českých miliardářů nemohou,“ tvrdí ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD).

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová (ČSSD) navrhuje odchod horníků do penze o pět let dříve oproti standardnímu termínu. „Nevidím žádnou souvislost mezi pomocí těm lidem, kteří pracují v dolech, a panem Bakalou. Pro mě je to problém těch horníků, kteří pracují v extrémně složitých podmínkách. Nemáme žádnou moderní technologii, která by jim podmínky ulehčila,“ dodala ministryně.

Čtěte také: Horníci se trefují do Pelikána

„Ministr Babiš argumentuje tím, že Bakala ukradl 100 miliard, ať to všechno (důchody) zaplatí on. Nás nezajímá, kdo to zaplatí, ať si to stát po Bakalovi vymáhá jakýmkoliv způsobem. Nás zajímá, aby se vláda postavila čelem k důchodům horníků,“ řekl předák hornických odborů Jan Sábel.

Ten se s ministrem Babišem slovně střetl již ráno. „Jako ministr financí byste měl umět počítat. Nezaměstnaný horník na úřadu práce vyjde státní pokladnu daleko dráž, než horník na předčasném důchodu,“ řekl před jednáním vlády Babišovi Sábel. „Vezměte si tužku a spočítejte si to. Jsou to poměrně jednoduché počty a neohánějte se proto pořád Bakalou, ten s důchody obecně a ani s hornickými důchody nemá nic společného,“ uzavřel přestřelku Sábel.

Nezaměstnaný horník na úřadu práce vyjde státní pokladnu daleko dráž, než horník na předčasném důchodu

U výměny názorů mezi ministrem a Sábelem další horníci naštěstí pro Babiše nebyli. Dva autobusy horníků a odborářů totiž uvízly v zácpě způsobené nehodou na dálnici D1 před Prahou, a tak se s ministry přicházejícími na jednání vlády minuli.

Mohlo by vás zajímat:
Mládek je znepokojen situací v OKD
Vláda opět zvedá téma Paskov

Ministr Babiš měl štěstí, že se s naštvanými horníky nesetkal. Foto: iUHLI.cz