Vláda musí usilovat o energetickou soběstačnost

Prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý uvedl, že vláda musí poukazovat na nesmysly, které obsahuje balíček Fit for 55 a bojovat o vlastní právo na rozhodování o energetickém mixu. Foto: iUHLI

Je nutné neprodleně zahájit kroky směrem k jinému způsobu regulace trhu s energiemi. To je okamžitý úkol pro ministra průmyslu a obchodu. Řekl to prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý.

„Chápeme, že řešení se nenajde okamžitě. Jako prezident Hospodářské komory však neumím našim členům vysvětlit, proč ceny energií tak prudce vzrostly, ale současně vzrostly i marže energetických společností,“ uvedl Dlouhý s tím, že základní problém dalšího našeho ekonomického rozvoje leží v průsečíku politik v oblasti energetiky, průmyslu a životního prostředí.

Podnikání nejvíc sráží drahé energie

Hospodářská komora podle Dlouhého nezpochybňuje nutnost reagovat na klimatickou změnu, zelená politika však musí zohledňovat specifické podmínky jednotlivých členských států. „A nejde zde jen o podnikatele, ale o všechny občany naší země, neboť my všichni poneseme náklady zvýšení cen energií, ale i vstupních materiálů a všeho dalšího. Požadujeme po vládě, aby se bránila těm cílům Zelené dohody, které jsou v případě naší země zjevně nerealistické. Usilujme o zachování co nejvyšší možné míry energetické soběstačnost,“ zdůraznil prezident Hospodářské komory.

Podle Dlouhého je o základním nasměrování klimatických politik v EU rozhodnuto. „Ale to neznamená, že například u balíčku Fit for 55 vláda nemá poukazovat na místy až nesmysly nebo že nemá bojovat o vlastní právo na rozhodování o energetickém mixu,“ uvedl Dlouhý.