Vláda podá kvůli Bohemia Energy trestní oznámení

Doba čtení:1 m, 27 s

Premiér Andrej Babiš chování skupiny označil za neuvěřitelné, Bohemia Energy podle něj své klienty podvedla. Foto: vlada.cz

Vláda kvůli ukončení činnosti energetické skupiny Bohemia Energy připravuje trestní oznámení pro podezření na podvodné jednání. Premiér Andrej Babiš (ANO) to řekl ve svém pravidelném pořadu na sociálních sítích. Za kabinet trestní oznámení podle něj podepíše vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO).

Dosluhující kabinet by v té souvislosti měl také znovu schválit uzákonění hromadné žaloby a návrh předložit nové Sněmovně. V minulém funkčním období Babišova vláda tento institut nestihla v parlamentu prosadit.

Čtěte také:
Bohemia Energy končí. Statisíce zákazníků v nejistotě
Přinesly volby energetické prozření?

Skupina Bohemia Energy v polovině října ukončila činnost a kolem 900 000 jejích odběratelů si musí hledat nového dodavatele energií. Dosud největší uskupení alternativních dodavatelů energií v Česku to zdůvodnilo přetrvávajícím extrémním růstem energií na velkoobchodních trzích.

Babiš chování skupiny označil za neuvěřitelné, Bohemia Energy podle něj své klienty podvedla. „Podáme trestní oznámení na podvodné jednání. A vrátíme se k institutu hromadné žaloby. Všem poškozeným teď doporučuju, abyste se koordinovali a postupovali jednotně vůči této skupině firem,“ uvedl premiér.

Dodal, že vláda chystá i další opatření. Havlíček jedná s Energetickým regulačním úřadem (ERÚ) o možném stanovení stropu zálohových faktur pro klienty v režimu dodavatele poslední instance (DPI). Ti, co byli podle Babiše podvedeni, by měli platit stejné zálohy jako dosud. Kabinet chystá také mimořádnou okamžitou pomoc pro domácnosti ohrožené energetickou chudobou, odpuštění DPH a odpuštění plateb za obnovitelné zdroje.

Babiš stejně jako ministerstvo průmyslu a ERÚ doporučil, aby lidé co nejrychleji od takzvaných dodavatelů poslední instance přešli ke standardnímu dodavateli energií, s nimiž si mohou domluvit lepší cenu či lépe řešit individuální problémy.