Doba čtení:1 m, 42 s
Premiér Petr Fiala řekl, že léta neřešená závislost na fosilních palivech z Ruska patří mezi hlavní bezpečnostní rizika. Foto: wikipedia.org

Vláda chce v nejbližších týdnech představit komplexní pětiletý projekt na zajištění energetické bezpečnosti České republiky, řekl ve své kandidátské řeči na dnešním kongresu ODS její předseda a premiér Petr Fiala. Napravit má podle něj léta neřešenou závislost na fosilních palivech z Ruska a v horizontu pěti let republiku úplně vyvléci z ruské energetické smyčky.

Součástí celoevropských bezpečnostních a ekonomických změn bude i nutnost zcela proměnit energetiku v ČR,“ řekl Fiala. Dlouhodobě opomíjenou závislost na palivech z Ruska označil za jedno z největších bezpečnostních rizik republiky. Kabinet má podle něj připravené plány pro případ, že by se zastavily dodávky plynu z Ruska. „Pokud to opravdu nastane, zvládneme to, i když to nebude jednoduché,“ dodal.

K přijetí opatření, která povedou k surovinové nezávislosti Česka a celé Evropské unie na Rusku, vyzvaly tento týden vládu obě komory Parlamentu. Podle Sněmovny si má vláda počínat tak, aby „příjmy z prodeje ruské ropy, zemního plynu a dalších surovin nemohly být využity k financování další vojenské agrese a rozvratných aktivit proti Západu.“

Odkud bychom mohli nahradit ruský plyn?

Fiala řekl, že vláda představí komplexní pětiletý projekt v nebližších týdnech. „Cílem bude zajištění energetické bezpečnosti ČR, našich domácností i našich firem,“ uvedl. Léta neřešená závislost na fosilních palivech z Ruska patří podle něj mezi hlavní bezpečnostní rizika. „Může se velice rychle dotknout každé české domácnosti,“ varoval.

Cílem podle něj musí být se do pěti let vymanit z energetické závislosti na ruských dodávkách. „To bude znamenat velké investice, to bude znamenat změnu pro každého z nás. Ale pokud to teď neuděláme, spácháme tím vážný politický zločin na budoucnosti ČR,“ dodal.

V závěru kongresu Fiala doplnil, že zbavit se energetické závislosti na Rusku není úkol jen pro Česko, ale celou EU, která se k tomu také hlásí. Detaily slibovaného plánu komentovat nechtěl. „Nepůjdu do podrobností, jsem zvyklý vystoupit až s řešeními, která máme koaličně prodiskutována,“ konstatoval.