Vláda rozvoj jádra neřešila

Doba čtení:1 m, 45 s
Jaderná elektrárna Dukovany. Foto: ČEZ

Jaderná elektrárna Dukovany. Foto: ČEZ

Ministři na včerejším zasedání vlády neprojednali zprávu o naplňování plánu rozvoje jaderné energetiky v České republice. Jaderná energie má v příštích letech vystřídat v pozici klíčového zdroje tuzemského energetického mixu uhlí.

Vláda loni v červnu schválila „Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky v ČR“. Ten počítá s výstavbou jednoho jaderného bloku v Dukovanech a jednoho bloku v Temelíně s možností rozšíření na dva bloky v obou elektrárnách. Stále však není jasné, jakým způsobem bude výstavba financována. S největší pravděpodobností budou nezbytné státní garance, čemuž se však vláda brání.

Čtěte také:
Energetická konepce jde proti času
Třetí blok Dukovan se po měsících rozjel

V materiálu obsahuje návrh kroků, kterými by se mělo v naplňování plánu postupovat. Vláda by měla na čtyři roky jmenovat zmocněnce, který by měl výstavbu nových jaderných bloků koordinovat. Měl by vzniknout také stálý výbor pro jadernou energetiku v čele s ministrem průmyslu Janem Mládkem (ČSSD). Jeho stálými členy mají být vedle zmíněného ministra Mládka a zmocněnce i předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová, státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza nebo náměstci ministerstev průmyslu, financí, zahraničních věcí a životního prostředí. Výbor by měl mít i tzv. nestálé členy, kterými budou mimo jiné zástupce společnosti ČEZ, ředitel Správy úložišť radioaktivních odpadů nebo předseda Energetického regulačního úřadu.

Právě nejasná situace kolem výstavby nových bloků byla přitom důvodem, proč vláda odložila rozhodnutí o prolomení limitů těžby hnědého uhlí na lomu ČSA. Podle ministra Mládka panuje nyní v energetickém sektoru velká míra nejistot ohledně dalšího vývoje a existuje možnost, že pokud by nebylo možné z různých důvodů naplňovat další rozvoj jaderné energetiky, bude nutné řešit otázku další těžby na lomu ČSA znovu. „I proto byl v usnesení vlády k řešení dalšího postupu územně ekologických limitů těžby hnědého uhlí v severních Čechách formulován tento úkol: předložit vládě do 31. prosince 2020 v rámci periodického vyhodnocení naplňování Státní energetické koncepce analýzu potřeb uhlí,“ uvedl ministr v nedávné odpovědi na interpelaci poslankyně Aulické Jírovcové.

Mohlo by vás zajímat:
Komunistická poslankyně útočí na ministry
Benzín z uhlí? Jde to!