Vláda si dělá, co chce a poslanců se neptá

Doba čtení:1 m, 35 s

Lom Bílina. Foto: Oldřich Hájek

Na jednání tripartity to s naprostým zoufalstvím vyjádřili dva mostečtí poslanci Bronislav Schwarz a Vlastimil Vozka, kteří byli zvolení za ANO. Napsal server Parlamentní Listy.cz. Podle Vozky je zřejmé, že vláda chce oddělit celou diskusi o limitech a uhlí od poslanců.

“My jako řadoví poslanci tuto záležitost ve Sněmovně vůbec neovlivníme. Pokud chceme pro Jihočechy, Jihomoraváky a další kolegy – aby věděli, co je Mostecko – udělat seminář, nikdo tomu není nakloněn. Já sám bojuji s vedením ANO. Nevím, co udělat. Ti poslanci tu nikdy nebyli ani na výletě,“uvedl Schwarz.

Schwarz v březnu serveru iUHLI.cz řekl, že hnutí ANO, které je zatím proti prolomení limitů těžby hnědého uhlí v severních Čechách, se v otázce využití hnědého uhlí mýlí. Dodal, že přesvědčuje vicepremiéra Andreje Babišei ministra životního prostředí Richarda Brabce, aby otázku limitů přehodnotili.

„Navrhovali jsme v energetickém výboru, aby energetická politika byla minimálně kontrasignována Poslaneckou sněmovnou,“ dodal Schwarz podle kterého je v kuloárech obtížné skutečně diskutovat na téma uhlí.

„Nechci shazovat své kolegy, ale 90 procent poslanců neví, o co jde,“ doplnil jej Vozka, podle kterého většina z nich je pod vlivem jedné komerční televize. “Je jasné, že ministerstvo pana Mládka mermomocí má vizi jádro, a chce to co nejdřív a odklidit všechny soupeře. Vláda si dělá kolikrát, co chce a poslanců se na to nemíní ptát,“ dodal.

“Když jsem viděl program hospodářského výboru a jeho výjezdu sem, tak jsem řekl, že na takový nepřijedu – byl situován do Ústí nad Labem, setkání s univerzitou a podobně. Vůbec nic o nezaměstnanosti, o vyloučených lokalitách, o uhlí a limitech! Takový výjezd nemá smysl. Mělo by to být ještě v prvním pololetí, snažím se, aby ten program byl ještě změněn,“ uzavřel Vozka.

Na Mostecku měl 23. dubna na svém výjezdním zasedání jednat rozpočtový výbor Sněmovny. Výjezdní zasedání ale nakonec podle informací serveru iUHLI.cz odložil.