Vláda ve středu projedná úsporný tarif

Pomoc s vysokými cenami energií díky takzvanému úspornému tarifu dostanou letos domácnosti prostřednictvím své smlouvy na elektřinu. Foto: pixabay.com

Návrh takzvaného úsporného tarifu projedná vláda na svém příštím zasedání ve středu. Vyplývá to z programu vládního jednání. K návrhu ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) by měli ministři doplnit mimo jiné konkrétní výši podpory podle jednotlivých distribučních sazeb.

Návrh nařízení vlády je nyní v meziresortním připomínkování, jednotlivé instituce mají čas podat své připomínky do dneška. Pomoc s vysokými cenami energií díky takzvanému úspornému tarifu dostanou letos domácnosti prostřednictvím své smlouvy na elektřinu. Letos dá vláda na pomoc deset miliard korun, dalších 30 miliard rozdělí příští rok, a to už prostřednictvím jednotlivých komodit, tedy jednotlivě ve vyúčtování za elektřinu, plyn a teplo. Vyplývá to z vládních dokumentů, které má ČTK k dispozici, a z tiskové zprávy ministerstva průmyslu a obchodu (MPO).

MPO prověří zálohy na energie

Podle vyhlášky ale může dodavatel energií využít příspěvek například na pokrytí dluhu za energie. Zvolená forma výplaty pomoci bude podle MPO administrativně nenáročná, letos tedy domácnosti nebudou muset o nic žádat. Sleva bude poskytnuta automaticky dodavatelem elektřiny všem domácnostem, které s ním mají uzavřenu smlouvu. V případě dodávek elektřiny a plynu bude tento princip dodržen také v příštím roce. U dodávek tepla z domovních kotelen bude ale příští rok nutné, aby zákazník, typicky společenství vlastníků bytových jednotek (SVJ), oznámil distributorovi plynu počet vytápěných bytových jednotek. Podobně v případě dodávek tepla z centrálního zásobování teplem bude muset zákazník, například SVJ, oznámit dodavateli tepla počet vytápěných bytových jednotek. Následně SVJ zohlední tuto slevu uživatelům bytů. Zákazníci by měli o příspěvek žádat do konce listopadu.

Další pomoc, kterou domácnosti od státu obdrží, představuje odpuštění poplatků za obnovitelné zdroje, které v účtech za elektřinu platí každý. To znamená, že od října všechny domácnosti ušetří 599 korun za každou spotřebovanou megawatthodinu elektřiny.