Doba čtení:1 m, 34 s
Vláda premiéra Albaneseho plánuje investovat miliardy dolarů, aby se Austrálie stala předním dodavatelem vodíku s nulovými emisemi, ale tato technologie zůstává neúměrně drahá a zatím není životaschopná. Foto: wikipedia.org

Mnohomiliardový plán na vytvoření „čistého“ vodíku z australského hnědého uhlí a jeho odeslání do Japonska je na pokraji kolapsu. Společnost Kawasaki Heavy Industries stáhla svou nabídku na vytvoření mezinárodního dodavatelského řetězce pro nákup vodíku z Austrálie, protože se stalo „obtížným získat vodík v Austrálii ve stanovené lhůtě“.

Projekt Hydrogen Energy Supply Chain (HESC) byl partnerstvím mezi mezinárodními společnostmi zabývajícími se fosilní energií, včetně Kawasaki Heavy Industries Ltd, Royal Dutch Shell a AGL.

Kontroverzní plán byl považován za záchranné lano pro stárnoucí hnědouhelný průmysl v údolí Latrobe. Podle plánu by se vodík získával z uhlí, čímž by se vytvořil první dodavatelský řetězec zkapalněného vodíku na světě. Zastánci uvedli, že společný podnik, vedený jedním z největších japonských průmyslových konglomerátů, bude využívat komerčně neověřenou technologii zachycování a ukládání CO² k izolování uhlíku v Bassově průlivu, uvedl server smh.com.

Uhelné elektrárny se učí vypínat kvůli solární energii

To bylo podpořeno investicí 2,35 miliardy dolarů od japonské vlády a 50 milionů dolarů od vlády australského státu Viktoria v roce 2018.

Představitelka ekologické organizace  Friends of the Earth Freja Leonardová řekla, že rozhodnutí Kawasaki Heavy Industries stáhnout se naznačuje, že projekt není finančně ani prakticky proveditelný.

„Vodík je notoricky obtížné zadržet. Jeho výroba je neuvěřitelně nákladná a každý projekt, který očekává, že bude úspěšně přepravovat vodík z jedné země do druhé bez významného úniku, je odsouzen k neúspěchu,“ uvedla.

Tento vývoj přichází uprostřed rostoucích pochybností o ambiciózním úsilí Austrálie stát se hlavním výrobcem a vývozcem čistého „zeleného“ vodíku. Vláda premiéra Albaneseho plánuje investovat miliardy dolarů, aby se Austrálie stala předním dodavatelem vodíku s nulovými emisemi, ale tato technologie zůstává neúměrně drahá a zatím není životaschopná.