Doba čtení:1 m, 43 s
Eurposlanec Alexandr Vondra upozornil, že závislost na dovozu elektřiny není bezpečná. Jediným řešením energetické bezpečnosti pro Česko je podle něj do budoucna jádro. Foto FB Alexandr Vondra

Kvůli rozdílu mezi cenou elektřiny u nás a v Německu je v našem zájmu energii dovážet, uvedl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ekonom Petr Bartoň. Europoslanec Alexandr Vondra ale upozornil, že energie nejsou banány. Závislost na dovozu elektřiny není bezpečnou a jistou cestou.

„Když Němci u Severního moře vyrobí přes větrníky energii takzvaně zadarmo, je rozdíl mezi cenou u nás a u sousedů tak obrovský, že můžeme až o třetinu snížit okamžitou cenu. Mohli bychom spotřebovávat i ty německé větrníky,“ uvedl v pořadu Bartoň, podle nějž by Česko mohlo investovat do větrných elektráren mimo své území ve vhodnějších lokalitách.

„Nemusí se nutně nacházet v Česku, aby mohly být zcela financované z našich peněz. Proč nevyužít možnost až extrémně přívětivých povětrnostních podmínek? Taková podoba české investice by se vyplatila,“ vysvětlil.

Odborníci: Cíle pro OZE jsou ambiciózní až nereálné

S tím principem Vondra souhlasil, ale současně vysvětlil, proč závislost na dovozu elektřiny není přesto zcela bezpečnou a jistou cestou. Výpadky či jiné komplikace by podle něj mohly ohrozit budoucí stabilitu země. „Nechci rozhodně malovat čerta na zeď, jenže je to trochu něco jiného než banány. Pokud by šlo do tuhého, obešli bychom se bez nich, ale bez energií opravdu ne. Navíc během 15 až 20 let toho budeme potřebovat dvakrát tolik, jelikož spotřeba elektromobilů či tepelných čerpadel dramaticky roste,“ varoval Vondra.

Za výhodu budování vlastních obnovitelných zdrojů pokládá decentralizaci. „Když zkolabuje celý systém produkce, mohou si alespoň lidé na nainstalovaných zdrojích vyrobit vlastní energii. I tak si stojím za tím, že jediné řešení je jádro,“ pronesl v pořadu 360°.

Připomněl i logistické modely společnosti ČEPS, které představovaly černé scénáře. „Najednou může nastat situace, že nebude možné odněkud dovážet. Kvůli nepříznivému počasí najednou výrazně levná cena poroste do dramatických výšin. Tento problém tu bude až do doby, než se naučíme ukládat masivní množství energie,“ dodal.