Vrátí se do čela MPO Urban?

milan-urban-ii

Milan Urban MPO vedl již v letech 2003 až 2006. Foto: cssd.cz

Premiér Bohuslav Sobotka už podle informací MF Dnes našel náhradu za odvolaného ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka. Měl by jím prý být poslanec ČSSD a bývalý šéf stejného resortu Milan Urban.

Urban na dotaz, zda bude ministrem, nechtěl odpovědět. Prozradil však, že už brzy bude jasno. „Budete si muset počkat do pondělí,“ sdělil reportérům MF DNES Urban. Zároveň přitom rezolutně popřel spekulace, které kolovaly v sobotu na brněnském sjezdu strany, že Sobotka – jenž úřad přechodně vede – na výběr nemá čas a že by tak ministerstvo až do konce volebního období mohl řídit dál samotný premiér. „To vám určitě můžu vyloučit,“ uvedl Urban.

„Nemůžu vám k tomu nic říct,“ řekl místopředseda ČSSD Jan Hamáček, který se s Urbanem zná ze středočeské ČSSD. „Ministra nevybírám já, ale premiér,“ usmál se. Sobotka na dotaz nereagoval.

Čtěte také:
Co znamená Mládkův konec pro energetiku?
Kdo nahradí Mládka?

Bezprostředně po odvolání Mládka zdroje z okolí premiéra mluvily o tom, že by úřad mohl převzít odcházející tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza. Jeho jmenování se však nezamlouvalo Hradu a Prouza sám následně diskuse utnul oznámením, že míří do soukromé sféry.

Dalším adeptem byl současný náměstek na ministerstvu Jiří Havlíček. Tomu prý však v urychleném převzetí funkce brání služební zákon. A tak se údajně do hry dostal jiný muž, který prostředí ministerstva průmyslu a obchodu dobře zná – Urban.

Úřad vedl v letech 2003 až 2006 za období sociálně demokratických vlád Vladimíra Špidly, Stanislava Grosse a Jiřího Paroubka. Ve Sněmovně patřil v posledních letech k nejaktivnějším předkladatelům pozměňovacích návrhů týkajících se právě průmyslu a obchodu.

Mohlo by vás zajímat:
„Big Muskie“ – největší chodící bagr
TOP 10 těžebních gigantů podle tržeb
VIDEO: Ukradený dampr dojel až na náměstí