Doba čtení:1 m, 14 s

Mají fosilní paliva právo na návrat na trh s energiemi? To bude základní otázka, kterou budou řešit 5. listopadu řečníci na Konferenci Perspektiva fosilních paliv ve střední Evropě. Jakým směrem by se diskuse mohla ubírat stručně shrnul odborný garant konference Vladimír Štěpán ze společnosti ENAS.

Štěpán upozornil na to, že ceny fosilních paliv, zejména od roku 2014 až 2015, dramaticky poklesly proti době, kdy se připravovala Státní energetická koncepce. Návazně stoupá spotřeba ropy, je otázka, jak to bude s plynem a uhlím.

Podle Štěpána jsou nutné stále vyšší dotace na nové jaderné kapacity i obnovitelných zdrojů. Návratnost těchto zdrojů se totiž dramaticky prodlužuje. „Také už se bere na vědomí, že kromě lokálního vytápění je zdrojem největších emisí zemědělství, včetně biomasy a biopaliv. Dokonce více než ze spalování uhlí, o tom se zatím mlčelo,“ podotkl Štěpán.

Čtěte také: Jak uhlí, ropa a plyn zachránily krajinu

Dodal, že v roce 2018 také vstoupí v platnost nové emisní limity Evropské unie, kde se kromě emisí oxidu uhličitého budou platit poplatky i za emise SO2, NOx a jemného prachu. To všechno vyvolá tlak na spotřebu uhlí.

„Vyrovná se uhlí s novými limity? A v jakých sektorech spotřeby? Určitě ne v lokálních topeništích a pro kondenzační výrobu elektřiny s účinností 20 až 30 procent. To jsou směry, kde si uhlí nejvíce škodí u ekologů a veřejnosti. Mělo by se od toho včas distancovat a zdůrazňovat ekologické využití uhlí,“ poznamenal Štěpán.

Mohlo by vás zajímat:
iUHLI.tv: Má uhlí vůbec šanci?