Důchodci v Polsku budou bez uhlí

Doba čtení:1 m, 28 s

Ilustrační foto: Imagio.cz

Polská těžební společnost Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) rozhodla, že od roku 2015 nebude důchodcům vyplácet deputát uhlí. Důvodem je obtížná ekonomická situace. Firma chce opatřením zabránit úpadku a propouštění.

Správní rada JSW současně uvolnila finanční rezervy, vytvořené v důsledku vyplácení deputátů, v celkové výši 1,95 miliardy zlotých. Rozhodla, že vytvoří rezervu ve stejné výši pro případ potenciálních soudních sporů, které by mohly v důsledku zastavení výplaty této dávky vzniknout.

JSW odhadla, že díky těmto pozitivním vlivům na cash flow v průběhu roku dosáhne přírůstku asi 70 milionů zlotých. To znamená, že s touto částkou by do budoucna mohla těžební firma disponovat.

Čtěte také: Polští horničtí důchodci protestovali

Mluvčí Severní energetické Gabriela Sáričková Benešová uvedla, že v Česku deputát také existuje, je to pozůstatek z dob komunismu. Jde o horníky, kteří odešli ze šachty před rokem 1992, nebo jejich vdovy. Na deputátní příspěvek mají nárok ze zákona. Na Mostecku jde dohromady asi o 3500 lidí. „Podle věku se odhaduje, že nejpozději v roce 2045 by mělo vyplácení skončit,“ dodala mluvčí.

„Deputátní příspěvek ve výši 1200 až 2700 korun ročně až do roku 2012 dostávalo od OKD více než 2000 důchodců a vdov po hornících, kdy příčinou jejich úmrtí byla nemoc z povolání nebo pracovní úraz a kteří odešli do důchodu po 16. lednu 1992,“ uvedl mluvčí OKD Ivo Čelechovský. Zároveň ale zdůraznil, že vyplácení deputátního příspěvku firma OKD realizovala nad rámec zákona. „V souvislosti se špatnou ekonomickou situací a nízkými cenami uhlí na světových trzích, které tvrdě zasáhly také společnost OKD, se firma rozhodla, že v roce 2013 deputátní příspěvek hornickým důchodcům nevyplatí a tuto zaběhnutou praxi pozastavila,“ dodal.

Mohlo by vás zajímat:
Bude Polsko šancí pro české horníky?