Vršanská uhelná má zpět povolení k těžbě

Lom Vršany. Foto: Oldřich Hájek

Těžební společnost Vršanská uhelná bude moci zase začít s přípravou těžby hnědého uhlí ve východní části lomu Vršany. Obvodní báňský úřad v Mostě firmě povolil provádět těžbu v této lokalitě. Server iUHLI.cz to zjistil z úřední desky báňského úřadu.

Báňský úřad opětovné povolení k těžbě zdůvodnil tím, že po rozhodnutí Nejvyššího správního soudu není možné Vršanské uhelné bránit v dobývání uhlí v prostoru Slatinice. Firma dostala povolení k provádění zajišťovacích prací v této části lomu v letech 2015 až 2017. Žádost těžařů byla projednána 12. června, žádná ze zúčastněných stran nevznesla žádné námitky ani připomínky. Proti rozhodnutí se lze odvolat.

Obvodní báňský úřad se sídlem v Mostě už v roce 2010 hornickou činnost v lokalitě povolil. Proti tomu se odvolalo občanské sdružení Kořeny za zachování Horního Jiřetína. Český báňský úřad v Praze rozhodnutí potvrdil. Následně sdružení podalo žalobu k Městskému soudu v Praze. Soud na konci loňského roku rozhodnutí báňského úřadu zrušil.

Soudní při vyvolalo občanské sdružení Kořeny. Ekologům se nelíbilo, že báňský úřad nerespektoval stanovisko ministerstva životního prostředí z posudku vlivu na životní prostředí EIA. Ministerstvo schválilo těžbu jen v první fázi do roku 2032.

Lom Vršany v centrální části Severočeské hnědouhelné pánve patří Vršanské uhelné spadající pod skupinu Czech Coal finančníka Pavla Tykače. Vršanská uhelná, která zaměstnává zhruba 600 lidí, zajišťuje těžbu hnědého uhlí v lokalitě se zásobami uhlí s nejdelší životností v ČR v rámci územních limitů.

Čtěte: Řízení o povolení těžby ve Vršanech přerušeno