Vršanská uhelná podá nabídku na Vattenfall

Doba čtení:1 m, 33 s
Foto: Forbes, Facebook

Foto: Forbes, Facebook

Ve středu 16. března vyprší termín pro podání nabídek na koupi německých aktiv, která nabízí švédský koncern Vattenfall. Nabídku zřejmě podá Vršanská uhelná ze skupiny Czech Coal Group, která je spojována se jménem miliardáře Pavla Tykače. Rozhodnutí dalších zájemců zatím není známo.

Vršanská uhelná tento týden nabídku s největší pravděpodobností podá,“ uvedl pro iUHLI.cz mluvčí skupiny David Vidomus. O aktiva už dříve projevil zájem také polostátní ČEZ i EPH Daniela Křetínského ve spolupráci s PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Zda podají závaznou nabídku, není zatím jasné. „Další naše kroky oznámíme do stanoveného termínu přes burzu, nyní prodejní proces nemůžeme více komentovat,“ řekla serveru iDnes.cz mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová.

Čtěte také:
Koupí vůbec někdo Vattenfall?
Pátým nejbohatším Čechem je uhlobaron

Podle dobře informovaných zdrojů iUHLI.cz údajně zájem společnosti ČEZ oproti minulosti značně ochladl. Rozhodnutí Křetínského s Kellnerem zůstává obestřeno tajemstvím. Jisté naopak je, že cena prodávaných aktiv se ani nepřiblíží původně avizovaným 3,5 miliardám euro (téměř 100 miliard korun). Cena elektřiny na burze se během posledního roku propadla z pětatřiceti na současných dvacet eur, čímž se atraktivita hnědouhelných dolů v Lužici a navazujících elektráren o celkovém výkonu 8000 megawattů značně snížila.

Podle posledních zpráv by se mohlo stát, že aktiva převezme nový vlastník za symbolické jedno euro. Cenu totiž sráží i nestabilní politická situace v Německu. Tamní vláda spalování uhlí nepodporuje a hrozí, že na nového vlastníka mohou dopadnout její regulační rozhodnutí.

Posledním potenciálním kupcem byl essenský energetický koncern Steag, mezi jehož majitele patří sedm německých městských společností. Radnice byly v posledních týdnech pod silným tlakem veřejnosti, která protestovala proti investicím do neekologických zdrojů energie. Steag proto podle všech informací z tendru vycouval.

Mohlo by vás zajímat:
Prodává Vattenfall zlatý důl nebo černou díru?
Vattenfall vydělal téměř 5 miliard
U Vattenfallu nejde o uhlí, ale o elektrárny