Doba čtení:1 m, 32 s
Aktivisté obsadili velkostroj 29. října 2019. Policie je tehdy opakovaně vyzývala, aby rypadlo opustili. Ilustrační foto: Vršanská uhelná

Společnost Vršanská uhelná se neodvolá proti rozhodnutí soudu, jenž zamítl její žalobu na osm lidí. Uvedla Eva Maříková, mluvčí skupiny Sev.en, pod níž Vršanská uhelná patří. Firma je žalovala za obsazení rypadla lomu Vršany u Mostu na podzim 2019. Čtyři lidé se podle soudce Rudolfa Malého skutku dopustit nemohli, protože bylo prokázáno, že tou dobou byli jinde, u dalších čtyř se nepodařilo prokázat, že na velkostroj vylezli. Firma musí zaplatit asi 380.000 korun za náklady řízení.

Nezbývá nám nic jiného než poplatek zaplatit,“ dodala Maříková. Podstatné podle ní je, že soud shledal, že aktivisté na rypadle byli a jejich jednání bylo protiprávní. „Z důvodu neztotožnění aktivistů ze strany policie nebylo možné řízení vést proti konkrétním osobám,“ uzavřela Maříková.

Aktivisty vyhnal z rypadla strach z bouřky

Soud rozhodoval o návrhu Vršanské uhelné, která požadovala asi 70.000 korun. Podle dřívějšího vyjádření Vršanské uhelné aktivisté nijak nenarušili těžbu uhlí a vymáhaná částka představovala náklady na pronájem výškové plošiny či posílení ochranky. Žalovaní opakovaně tvrdili, že na místě nebyli a že policie chybně určila jejich totožnost.

Aktivisté obsadili velkostroj 29. října 2019. Policie je tehdy opakovaně vyzývala, aby rypadlo opustili. Nakonec se tak stalo skoro po třech dnech. Protest se tehdy uskutečnil proti zvažovanému prodeji elektrárny Počerady firmě finančníka Pavla Tykače.

Minulý týden aktivisté z organizace Greenpeace obsadili rypadlo v hnědouhelném dole Bílina na Teplicku. Na velkostroji protestovali proti prodloužení těžby, které mají Severočeské doly, jež patří pod skupinu ČEZ, od Obvodního báňského úřadu do roku 2035, několik hodin. Mluvčí Severočeských dolů Lukáš Kopecký dnes ČTK sdělil, že společnost vyčísluje vzniklé škody. Až teprve poté se rozhodne, jestli se bude proti jednání aktivistů bránit soudní cestou.