Vy byste nespali, Křetínský je v klidu

Podnikatel Daniel Křetínský aspiruje na titul nejzadluženějšího miliardáře. Jeho Energetický a průmyslový holding (EPH) dluží už 140 miliard. Vyšší objem dluhu má pouze ČEZ, a sice 184 miliard korun. Napsal týdeník Ekonom.

Jen investorům dluhopisů EPH dluží 79 miliard korun, dalších více než 60 miliard tvoří závazky u bank. Nejvyšší dluh se koncentruje na úrovni subholdingu CE Energy, pod který spadají hlavní aktivity EPH v české a německé energetice společně s investicí do Stredoslovenské energetiky. O něco lépe vychází tento poměrový ukazatel pro celý EPH. Tady totiž výsledky vylepšují vysoké zisky slovenských plynovodů, v nichž Křetínského a Tkáčův holding drží 49procentní podíl.

Podle Křetínského je zadlužení celého koncernu po očištění o hotovost celkem přijatelné. “Celkový konsolidovaný čistý dluh EPH je na úrovni 4,7 miliardy korun, což je při konsolidované EBITDA na úrovni 1,5 až 1,6 miliardy eur velmi umírněná úroveň zadlužení,” dodal šéf holdingu.

Čtěte také:Křetínský utržil přes 100 miliard

Hlavní podíl na byznysu EPH totiž mají regulované obory distribuce energií a teplárenství, proto si může dovolit vyšší úroveň zadlužení než klasičtí výrobci elektřiny. “Není příliš pravděpodobné, že bychom byli v tomto roce schopni dokončit jinou transakci než akvizici podílu ve Slovenských elektrárnách. Jiná situace může být v příštím roce, protože aktuálně rozvíjíme i další příležitosti,” naznačil Křetínský.

Podle Křetínského je zadlužení EPH po očištění o hotovost celkem přijatelné

Křetínského také zajímají hnědouhelná aktiva švédského státního koncernu Vattenfall v Německu. Mluvčí EPH Daniel Častvaj serveru iUHLI.cz již dříve řekl, že pokud by EPH v budoucnu získal hnědouhelné doly Vattenfallu, tak nepočítá s dovozem tamního lignitu do Česka.

Mohlo by vás zajímat:
Finito! EPH koupil italské elektrárny
EPH skončí s dovozem německého uhlí do ČR