Vybouchne Mládkovi jaderný plán pod rukama?

Doba čtení:1 m, 35 s

Ilustrační foto: Imagio.cz

Plán ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD), že Česko bude vyrábět polovinu elektřiny v jaderných elektrárnách, se vzdaluje. Především kvůli otázce, kdo to zaplatí. Podle návrhu jaderné strategie by výstavbu nových jaderných bloků měl primárně financovat ČEZ. Právě kvůli způsobu financování ale ČEZ loni v dubnu zrušil tendr na dostavbu dvou bloků Jaderné elektrárny Temelín. Napsaly Hospodářské noviny (HN).

Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky má být schválen zároveň s aktualizovanou Státní energetickou koncepcí (ASEK). Ministři ale čekají na analýzu, zda se vyplatí prolomit těžební limity hnědého uhlí, která má být hotova do konce června.

Není ale vyloučeno, že kabinet o těžebních limitech hnědého uhlí nerozhodne, čímž se dál zdrží přijetí ASEK a také zadání pro ČEZ, aby začal připravovat stavbu nových bloků. „Všichni si zjevně uvědomují, že je těžké jadernou strategii profinancovat. Dokud se nepovede najít způsob, jak nové bloky zaplatit, tak se jaderná cesta bude nejspíš odkládat,“ tvrdí analytik poradenské společnosti Candole Partners Jan Ondřich.

Akční plán by měl být schválený do konce letošního roku. Jinak hrozí, že se nestihne vše připravit pro získání stavebního povolení do roku 2025, dodal Miroslav Kynčl z tiskového odboru MPO.

Nová soutěž na dostavbu jaderných bloků v elektrárně Temelín by mohla začít už v roce 2016, nejpozději v roce 2017. „Letos to nebude, ale pokud bychom chtěli do roku 2019 vybrat dodavatele, budeme muset tendr začít chystat brzy,“ řekl HN generální ředitel ČEZ, Daniel Beneš. Firma podle něj stále plánuje vybrat toho, kdo nové reaktory za stovky miliard korun dostaví, v letech 2019 nebo 2020.

Mládek už několikrát varoval, že bez schválené jaderné strategie bude muset Česko nahradit dosluhující uhelné elektrárny plynovými zdroji. Výsledkem bude vyšší závislost na dovozu zemního plynu, což vláda nechce. „Plynový scénář je ovšem reálný a velkou hrozbu nepředstavuje. Dává přitom větší smysl než výstavba jaderných elektráren,“ dodal Ondřich.