Doba čtení:1 m, 39 s
Jihoafrická republika například produkuje 70-75 procent vytěžené nabídky platiny a nižší produkce v této zemi pomohla podnítit prudký růst cen tohoto kovu. Foto: wikipedia.org

Těžba suroviny v Jihoafrické republice klesla pod úroveň před pandemií kvůli přetrvávajícím výpadkům elektřiny a přerušení provozu na železnici. Těžba v dolech a tržby za 12 měsíců do května 2023 snížily o 4,6 respektive 4,2 procenta ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku, ukázaly nové údaje z čísel Rady pro nerostné suroviny Jihoafrické republiky.

Silné výpadky elektřiny od konce roku 2022 ovlivňují produkci, zatímco společnost Transnet má problémy s dopravou nerostů do přístavu kvůli krádežím kabelů a vandalismu na infrastruktuře.

Podle hlavního ekonoma rady Henka Langenhovena byla květnová produkce dokonce o 7,8 procenta nižší než před pandemií. „Bylo velmi těžké dostat se zpět na úroveň produkce z roku 2019. Opravdu se potýkáme s problémy,“ řekl serveru bizcommunity.com Langenhoven. „I když jsme se na začátku roku 2021 tak trochu zotavili, od té doby jsme ochabli,“ dodal.

Jihoafrická republika například produkuje 70-75 procent vytěžené nabídky platiny a nižší produkce v této zemi pomohla podnítit prudký růst cen tohoto kovu.

Siemens Energy finančně krvácí. Na vině jsou větrníky

Těžební společnost Sibanye Stillwater uvedla, že produkce kovů platinové skupiny (PGM) v Jihoafrické republice by mohla v letošním roce klesnout až o 20 procent, protože nepravidelné dodávky energie zasáhnou zpracovatelské kapacity.

Problémy s kapacitou nákladní železniční dopravy donutily snížit produkci také těžaře uhlí a železné rudy, protože mají problémy s přepravou nerostů do přístavů a v dolech se hromadí zásoby. Vývozce energetického uhlí Thungela Resources uvedl, že problémy se železnicí mu zabránily v první polovině roku 2023 vyvézt 300 000 tun uhlí.

Podle údajů Minerals Council zaznamenaly PGM, zlato, uhlí a železná ruda, které tvoří 80 procent jihoafrického vývozu nerostných surovin, pokles produkce.

Problémy s infrastrukturou spolu s nižšími cenami komodit snížily daňové příjmy z těžby, což ohrožuje cílový rozpočtový deficit Jihoafrické republiky.