Vyplatí ČEZ z dividendy celý zisk?

Doba čtení:2 m, 0 s
Burza

Ilustrační foto: Imagio.cz

Tuzemský energetický gigant ČEZ by mohl vyplatit i téměř 100 procent zisku. Hospodářským novinám to řekl analytik České spořitelny Petr Bártek. Energetický podnik ČEZ prý bude vůči svým akcionářům stále štědřejší. Nemá kam investovat vydělané peníze, a tak na dividendy zřejmě dá větší část zisku než letos. Největším akcionářem ČEZ je stát.

„Pokud máte přebytek hotovosti, je jen fér se o něj podělit s akcionáři,“ řekl finanční ředitel ČEZ Martin Novák. Letos firma na dividendách vyplatila zhruba tři čtvrtiny svého loňského zisku. Akcionáři dostali 21,5 miliardy korun, z toho do státní kasy doteklo 15 miliard korun.

Celkem 40 korun na akcii vyplatil letos ČEZ na dividendě z loňského zisku. Jednalo se o 73 procent vydělaných peněz. „Společnost by mohla v příštím roce tak jako letos vyplatit 40 korun na akcii,“ míní Tomáš Sýkora z Patria Finance.

Pokud máte přebytek hotovosti, je jen fér se o něj podělit s akcionáři

ČEZ by ale nemusel zvyšovat podíl zisku, který rozdělí mezi akcionáře. Místo toho by peníze mohl ve větší míře použít na splácení svých dluhů. To však největší středoevropská firma neplánuje. „Výplata dividendy stojí nad snižováním dluhu,“ dodal Novák, který moc dobře ví, že dividenda je pro akcionáře rozhodující. „Z našich setkání víme, že v současné době je pro akcionáře dividenda velmi významným důvodem, proč akcie společnosti ČEZ drží. Je to i něco, co podporuje cenu akcií na burze,“ přiznal Novák.

Čtěte také: Zisk ČEZ analytiky překvapil

Když se loni na jaře objevily spekulace, že akcionáři v čele se státem budou od firmy požadovat, aby na dividendu rozdělila celý zisk, akcie okamžitě vyletěly o pět procent. Včera akcie ČEZ ztratily více 4,42 procenta a obchodování uzavřely na 531,50 koruny za akcii.

Klíčovým akcionářem, který růst dividendy napjatě očekává, je stát. V energetické skupině drží 70 procent akcií a ministr financí Andrej Babiš (ANO) bude na pokrytí rozpočtových schodků chtít každou korunu navíc. „Ministerstvo by se větší dividendě určitě nebránilo,“ sdělil HN Babiš.

Tučné dividendě by podle listu mohla zabránit zřejmě jediná věc. ČEZ totiž usiluje o zahraniční expanzi, ale příležitostí se ve střední Evropě mnoho nenabízí. Největší šancí je nákup několika elektráren a hnědouhelných dolů na východě Německa, které prodává švédský koncern Vattenfall.

Mohlo by vás zajímat:
Šéf ČEZ: Vattenfall nás zajímá
Posílí český zájem o německé uhlí?
Babiš nechce odměnit vedení ČEZ