Doba čtení:1 m, 39 s
Bangladéš spolu s dalšími velkými asijskými ekonomikami Indií a Vietnamem zvýšila využívání relativně levného uhlí, aby pokryla prudký růst poptávky po elektřině. Foto: pixabay.com

Podle analýzy vládních údajů provedené agenturou Reuters se v Bangladéši v roce 2023 téměř ztrojnásobila výroba elektřiny z uhlí, což pomohlo překonat nejhorší nedostatek elektřiny za více než deset let a snížit rostoucí náklady na její výrobu.

Výroba elektřiny z uhlí se v roce 2023 vyšplhala na rekordních 21 miliard kilowatthodin (kWh) oproti 7,9 miliardám kWh elektřiny vyrobené z uhlí v roce 2022, ukázala analýza denních provozních zpráv společnosti Power Grid Company of Bangladesh (PGCB).

Uhlí se v roce 2023 dostalo do popředí v bangladéšském energetickém mixu na úkor čistších paliv, protože vláda se kvůli snižujícím se dolarovým rezervám a slábnoucí měně potýkala s problémy s placením nákladného dovozu zemního plynu, topného oleje a nafty, napsal server msn.com.

Coal India hlásí rekordní nárůst těžby uhlí

Očekává se, že podíl uhlí se v letošním roce dále zvýší, protože se očekává uvedení nového bloku do provozu. Očekává se, že závislost na plynu zůstane stabilní a využití kapalných paliv se sníží,“ uvedl vysoký úředník ministerstva energetiky.

Bangladéš spolu s dalšími velkými asijskými ekonomikami Indií a Vietnamem zvýšila využívání relativně levného uhlí, aby pokryla prudký růst poptávky po elektřině, která v roce 2023 vzrostla o více než 5 %. Vyšší výroba elektřiny z uhlí také vedla k tomu, že jihoasijská země poprvé po čtyřech letech snížila průměrné výrobní náklady. Náklady na výrobu elektřiny činily v průměru 5,23 bangladéšských tak (4,78 amerických centů) za kWh během 11 měsíců končících listopadem, což je přibližně o 9 % méně než v roce 2022.

Bangladéš je domovem více než 170 milionů lidí a druhým největším vývozcem oděvů na světě, jenž dodává zboží globálním maloobchodníkům včetně Walmartu, H&M a Zary. Země se v roce 2023 potýkala s neplánovanými výpadky elektřiny během tří z každých čtyř dnů.