Výroba zelené elektřiny klesla poprvé od roku 2007

Doba čtení:1 m, 19 s

Elektrárna Slapy. Foto: ČEZ

V Česku loni poprvé od roku 2007 meziročně klesla výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů energie. Za poklesem stojí loňské sucho. Zelené elektrárny loni vyrobily 9,17 terawatthodiny elektřiny, v roce 2013 to bylo 9,27 TWh. S odkazem na statistiku Energetického regulačního úřadu to napsal server E15.cz. Spotřebitelé elektřiny a stát loni za podporu obnovitelných zdrojů zaplatili 38,3 miliardy korun.

Největší výpadek výroby loni zaznamenaly vodní elektrárny. Meziročně dodaly do sítě o necelých 950 gigawatthodin elektřiny méně. To je stejný objem, jaký vyrobí tuzemské větrné elektrárny za dva roky. Nejvíce se nedostatek vody v řekách dotknul velkých elektráren s výkonem nad deset megawattů, které vyrobily meziročně o 500 gigawatthodin elektřiny méně.

Celkovou bilanci obnovitelných zdrojů loni zachraňovala výroba elektřiny z biomasy. Její objem loni poprvé v historii překročil dvě terawatthodiny. Ve srovnání s rokem 2013 biomasové elektrárny dodaly do sítě o 330.000 gigawattů elektřiny více. Tři čtvrtiny biomasové elektřiny pochází z dřevního odpadu a z celulózových výluhů.

O 300.000 gigawattů zvedly výrobu elektřiny loni také bioplynové stanice. Vyrobily 2,57 TWh elektřiny. Výroba ve větrných a solárních elektrárnách se držela na podobných úrovních jako předloni. Hrubou spotřebu elektřiny obnovitelné zdroje pokrývají z 13,17%.

Po připočtení dotací kombinované výroby elektřiny a tepla a malých decentrálních zdrojů energie se účet za podporu obnovitelných zdrojů zastavil na částce 40,3 miliardy Kč. Vyplývá to ze statistik Operátora trhu s energiemi (OTE), který má zúčtování podpory na starosti. Ve srovnání s předloňským rokem to bylo o tři miliardy více.