Doba čtení:1 m, 20 s
Knihu vydala Městská knihovna v Havířově. Foto: wikipedia.org

Městská knihovna v Havířově na Karvinsku představila publikaci Dukla 1961 věnovanou neštěstí, při němž před 60 lety v místním černouhelném Dole Dukla zahynulo 108 horníků. V prostorách pobočky knihovny v Pavlovově ulici, kde se nově nachází expozice Historie psaná uhlím, ji pokřtili autoři a pamětníci.

Jde o reprint původní publikace Klubu přátel hornického muzea, která vyšla před deseti lety k 50. výročí tragédie. „Rozhodli jsme se pojmout to ve skromnějším provedení a vypsat do publikace nejstěžejnější informace. Navíc je tam životopis hornické vdovy Květy Krausové, která na Dukle přišla o manžela,“ řekla hlavní autorka Michaela Kroupová z havířovské knihovny.

Čtěte také:
Polsko nepřeruší těžbu v Turowě
Čína loni spustila více uhelných elektráren než zbytek světa

Příběh Krausové zachycuje její životní osudy za války i povalečná léta na Karvinsku. „Její manžel tam zahynul a ona mu zůstala věrná celých 60 roků. Měla těžký život,“ řekl jeden ze spoluautorů publikace, šestaosmdesátiletý Jaroslav Čihař.

On sám na Dole Dukla v roce 1961 pracoval, ale v době neštěstí byl na vojenském cvičení. Při neštěstí přišel o osm kamarádů. „To se těžko popisuje. Kdo to nezažil, nedokáže si to představit,“ řekl Čihař, který se po návratu ze cvičení zúčastnil asanačních prací a vyprošťování ostatků mrtvých havířů. Na Důl Dukla nastoupil v 15 letech a pracoval tam až do důchodu.

Doplňovali jsme plánky, mapky, aby si čtenář mohl představit, co se v tom dole událo, aby si mohl jezdit prstem po mapě a říkat si – tady ten havíř šel, tady utíkal,“ řekla Kroupová.