Výsledky kontrol ČEZ budou tajné

K závěrům kontrol NKÚ se dostane jen představenstvo společnosti ČEZ, které je ale vázáno mlčenlivostí. Foto: ČEZ

Do vládního návrhu změny ústavního zákona o rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) se dostal “přílepek”, že ČEZ sice bude kontrolován, ale závěry zůstanou tajné. A to i před členy vlády nebo obou komor parlamentu.

Podle mluvčí vlády Petry Doležalové se vláda rozhodla návrh změnit po připomínkovém řízení. „Plné podřízení státních firem NKÚ, a tedy i uveřejňování kontrolních zpráv, vnímáme jako problematické,” uvedla pro server iHned.cz.

Čtěte také:
ČEZu má v Turecku pomoci Erdoganův zeť
Počet elektráren v Česku se za sto let zvýšil šestkrát

Návrh, podle kterého by úřad kontroloval i státní podniky, zdravotní pojišťovnu nebo veřejnoprávní média, už prošel připomínkovým řízením a okomentovala ho i Legislativní rada vlády. Do té doby platilo, že výsledky kontrol u firem s majetkovou účastí státu NKÚ předá vládě, poslancům i senátorům. Až minulý týden se v textu nového zákona objevil dodatek, že se to netýká akciových firem, jejichž cenné papíry jsou obchodovatelné na regulovaných trzích. Takovou státní firmou je v Česku pouze ČEZ.

Advokát Jiří Wytrzens, který se specializuje na obchodní právo, míní, že změna má chránit obchodní zájmy státní firmy. „Byla by tu velká možnost ovlivnění ceny akcií, pokud by byly například zveřejněny negativní závěry kontroly,” řekl. Potvrdil také, že k závěrům se dostane nejvýše představenstvo firmy, které je však vázané mlčenlivostí. Tím pádem budou případná zjištění špatného hospodaření energetického kolosu utajena i většinovému majiteli, tedy státu.

Mohlo by vás zajímat:
Sjednotí Rusko energetiku EU?
Z polského boje o uhlí může těžit Rusko
Lžíce bagru dle ruských tradic