Doba čtení:1 m, 28 s
V Německu, kde došlo v posledních letech k masivnímu nárůstu podílu obnovitelných zdrojů, je poplatek za stabilizaci sítě už druhou nejvyšší položkou v celkové ceně elektřiny. Foto: pixabay.com

Stěžejním úkolem provozovatele přenosové soustavy, kterým je společnost ČEPS, je udržovat rovnováhu mezi výrobou a spotřebou v Česku. Bez toho by mohlo docházet v síti k poruchám, ale i blackoutům. Tato činnost je s nárůstem obnovitelných zdrojů stále náročnější. A dražší.

ČEPS síť vyrovnává tak, že poptává služby výkonové rovnováhy. Od elektráren nakupuje elektřinu na spotovém trhu, když v soustavě zrovna chybí, zároveň jim platí i za to, když se vypnou – ve chvíli, kdy by v síti hrozil přebytek elektřiny, napsal server idnes.cz.

Společnosti rostou náklady nejen kvůli drahé elektřině, ale rovněž kvůli tomu, jak se mění a bude měnit tuzemská elektroenergetika – velké uhelné elektrárny se budou odstavovat a na druhé straně přibývá spousta malých fotovoltaických zdrojů, u kterých je těžké odhadovat, kdy budou vyrábět.

ČEPS musel poprvé odpojit soláry. Ve hře jsou miliony

„Změní se nám charakter provozu ze stálého na proměnlivý. Je to dané charakteristikou dekarbonizace. Toky se budou obracet, budou ubývat velké zdroje, z desítek až stovek zdrojů tu budou tisíce a desetitisíce, zvýší se nároky na řízení soustavy, na datové toky,“ vysvětlil v pořadu Rozstřel na idnes.cz místopředseda představenstva ČEPS Svatopluk Vnouček. ČEPS plánuje v následujících deseti letech do soustavy investovat osm miliard korun.

Tyto investice se pochopitelně promítnou i ve fakturách pro koncové spotřebitele. „K nějakému zvýšení bude muset dojít, ale nechtěl bych se vyjadřovat v tom smyslu, zda to bude to a to číslo. Závisí to na tom, jak dopadne tento rok a jaké budou ceny elektrické energie na rok příští,“ uvedl Vnouček.