Doba čtení:1 m, 7 s
Naprostá většina vystavených exponátů, asi 95 procent, se veřejnosti představí poprvé. Zdroj: muzeummost.cz

Nová výstava představí soubor minerálů nalezených při těžbě hnědého uhlí. Sbírka 540 minerálů a zkamenělin je k vidění ode dneška v Oblastním muzeu a galerii v Mostě.

Nová geologická část přírodovědné expozice s názvem Geologie severozápadních Čech představí ukázky minerálů i zkamenělin z Mostecka a okolí. Původní přírodovědná expozice byla postupně otevřena v letech 2000 a 2001 a byla přístupná až do roku 2018. Tehdy se rozhodlo o vybudování nové výstavy.

„Základem mineralogické části je soubor minerálů nalezených při těžbě hnědého uhlí. Ty doplňují ukázky nerostů vulkanických komplexů severozápadních Čech a krystalinika východní části Krušných hor,“ popsala novou expozici Klímová. Převažující část expozice pak tvoří paleontologické exponáty jednotlivých geologických epoch z regionu. Ve vitrínách budou k vidění také vzácné fosilie.

Na sokoly v elektrárně dohlédne webkamera

Vystavené exponáty doplňují fotografie minerálů, reprodukce rekonstrukcí prehistorických prostředí a modely pravěkých živočichů. Další texty a fotografie pak budou pro návštěvníky k dispozici formou multimediálního centra – infoboxu. V expozici instituce také představí nejslavnější český minerál pyrop, tedy český granát.

Naprostá většina vystavených exponátů, asi 95 procent, se veřejnosti představí poprvé. Mezi nejnovějšími přírůstky do zdejší sbírky patří asi 150 ukázek. Z 11 vystavených modelů bylo osm nově vytvořeno pro tuto expozici.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa