Doba čtení:1 m, 31 s
Elektrárna bude vyrábět elektřinu pouze na základě požadavku správce sítě, a to zejména v situacích, kdy obnovitelné zdroje nebudou schopny pokrýt poptávku po elektrické energii. Foto: wikipedia.org

Do přenosové soustavy v Německu byla připojena plynová elektrárna Leipheim, která leží nedaleko Ulmu mezi Mnichovem a Stuttgartem. Jde o projekt společnosti LEAG, kterou spoluvlastní Energetický a průmyslový holding (EPH) podnikatele Daniela Křetínského. ČTK o tom informoval Daniel Častvaj z EPH.

Elektrárna s instalovaným výkonem 300 megawattů bude sloužit jako zvláštní technické zařízení, které bude v mimořádných situacích zajišťovat stabilitu sítě. Operátorem sítě je firma Amprion. Elektrárna je navržena tak, aby mohla v budoucnu přejít ze spalování zemního plynu na vodík. LEAG bude do projektu investovat celkem zhruba 280 milionů eur (zhruba 6,6 miliardy Kč).

EPH drží ve společnosti LEAG prostřednictvím své dceřiné společnosti EP Power Europe 50procentní podíl. Druhou polovinu vlastní společnost PPF Investments.

Jádro je riskantní a nevyplatí se, tvrdí Němci

LEAG tak v praxi potvrzuje, že jeho strategie přechodu od uhelné energetiky založené na těžbě a spalování hnědého uhlí k plně bezuhlíkovým nebo nízkoemisním zdrojům je reálná a firma je schopna postupně naplnit své ambiciózní cíle,“ řekl generální ředitel společnosti EP Power Europe Jan Špringl. „LEAG paralelně plánuje a připravuje masivní výstavbu větrných a solárních farem v místech, kde nyní probíhá těžba uhlí,“ dodal.

Dokončení elektrárny je naplánováno nejpozději na léto 2023. Elektrárna bude vyrábět elektřinu pouze na základě požadavku Amprionu, a to zejména v situacích, kdy obnovitelné zdroje nebudou schopny pokrýt poptávku po elektrické energii. Elektrárna Leipheim tak přispěje k zajištění energetické bezpečnosti v jižním Německu.

Energetický a průmyslový holding je středoevropskou energetickou skupinou, která vlastní a provozuje zařízení v České republice, na Slovensku, v Německu, Itálii, Británii, Irsku, Francii, Nizozemsku a ve Švýcarsku. Křetínský je většinovým akcionářem EPH.