Doba čtení:1 m, 22 s
Slovensko provozuje pět jaderných reaktorů a další blok, který je ve výstavbě. Jedná se o bloky Bohunice 3 a 4, Mochovce 1, 2 a 3, respektive Mochovce 4. Foto: seas.sk

Na základě uzavřené dohody bude americká společnost Westinghouse poskytovat licence a dodávat palivové soubory VVER-440 do slovenských jaderných elektráren Bohunice a Mochovce. Dohoda podporuje snahu Slovenska odklonit se od paliva dodávaného Ruskem.

Jsme velmi rádi, že můžeme přispět k diverzifikaci paliva na Slovensku a posílit naše dlouholeté partnerství se Slovenskými elektrárnami. Nabízíme jediné plně západní alternativní palivo pro tento typ reaktoru a jsme i nadále odhodláni podporovat slovenskou provozní flotilu s využitím naší švédské výrobní základny,“ citoval server european-views.com Tarika Choho, prezidenta společnosti Westinghouse pro jaderné palivo.

Mix jádra a OZE nám nebude stačit

Generální ředitel společnosti Slovenské elektrárne Branislav Strýček uvedl, že dohoda s dalším dodavatelem jaderného paliva pro jaderné elektrárny je zásadním krokem k posílení energetické bezpečnosti Slovenska. Dodal, že elektrárny znamenají významný základ v energetickém mixu země. Pro jejich rozhodný provoz považuje za prvořadé zajistit diverzifikaci dodávek jaderného paliva.

Slovensko provozuje pět jaderných reaktorů a další blok, který je ve výstavbě. Jedná se o bloky Bohunice 3 a 4, Mochovce 1, 2 a 3, respektive Mochovce 4. Všechny tyto bloky jsou konstrukce VVER-440 model V-213. Tento tlakovodní reaktor vyvinuli sovětští konstruktéři v letech 1970 až 1980.

Zpočátku musí mít palivo pro slovenské reaktory VVER 440 licenci a jeho využívání by začalo zhruba rok po zahájení procesu. V EU a na Ukrajině je v provozu více než 30 reaktorů VVER-440 a VVER-1000.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa