Doba čtení:1 m, 19 s
V prosinci pocházelo pouze 50 % elektřiny z obnovitelných zdrojů, zbytek byl fosilní nebo prokazatelně pocházel z jaderných elektráren v sousedních zemích Rakouska. Foto: wikipedia.org

Rakouský deník Kronen Zeitung odhalil paradox rakouské energetiky, který označil za velkou lež. Podle zdroje deníku totiž proudí jaderná energie rakouským elektrickým vedením ve velkém měřítku.

Každým dnem proudí do našich sítí více elektřiny z jaderných reaktorů a plynových elektráren, zatímco Rakousko podává v dalekém Bruselu žaloby proti nyní rozhodnuté taxonomii EU,“ uvedl zdroj listu, kterým je zasvěcený energetický odborník.

Od července 2021 podle něj došlo na ministerstvu životního prostředí k naprosté rezignaci. V prosinci pocházelo pouze 50 % elektřiny z obnovitelných zdrojů, zbytek byl fosilní nebo prokazatelně pocházel z jaderných elektráren v sousedních zemích Rakouska.

Rakousko jde cestou státního extremismu

Skutečnost, že voda, vítr a slunce nejsou k dispozici pro výrobu elektřiny v konstantní formě po celý rok, není tajemstvím ani pro rakouskou energetickou síť (APG). „V chladných měsících je výroba energie z udržitelných zdrojů, především z tekoucích řek, výrazně nižší kvůli nižšímu množství srážek,“ přiznává její technický ředitel Gerhard Christiner.

Podle zdroje listu není v dohledu žádné zlepšení, ale dokonce masivní zhoršení: „Pokud každé mraveniště a každý náhle objevený vzácný živočich v oblasti projektu může zdržet každou větrnou turbínu a každou vodní elektrárnu až do země svatého Nikdy, bude to ještě horší,“ uvedl.

Odborník varuje, že Rakousko se stává stále více závislé na dodávkách plynu ze vzdáleného Ruska. „Zatímco se máme pod masivním tlakem nekompromisně zbavit fosilních paliv, o plyn musíme Putina prakticky prosit,“ zdůraznil whistleblower.