Doba čtení:1 m, 7 s
Právě úniky metanu při těžbě a přepravě plynu jsou podle odborníků důvodem, proč je klimatická zátěž zemního plynu srovnatelná s uhlím. Foto: nord-stream2.com

Z poškozeného plynovodu Nord Stream uniklo do vzduchu velké množství metanu, který je významným skleníkovým plynem. Podle prvních odhadů se jedná o množství srovnatelné s ročními emisemi metanu města o velikosti Paříže.

Informovala o tom dnes pozorovací síť emisí skleníkových plynů ICOS. Podle norských badatelů se nad poškozeným plynovodem vytvořil metanový oblak, který se zřejmě v příštích dnech posune na sever.

Podle střediska ICOS se kvůli poškození plynovodu Nord Stream dostalo do vzduchu „obrovské množství metanu“. Středisko to usuzuje z údajů pozemních měřících stanic ve Finsku, Švédsku a Norsku.

Němci demonstrovali za otevření Nord Stream 2

Přesné množství uniklého metanu není podle představitele střediska Alexe Vermeulena možné určit. Mohou za to „složité meteorologické podmínky“ v oblasti i fakt, že metan z plynovodu stále uniká. Podle prvních odhadů však uniklé množství plynu je srovnatelné s ročními emisemi města o velikosti Paříže či státu srovnatelného s Dánskem.

První výpočet dnes zveřejnili badatelé z norského ústavu pro výzkum ovzduší (Nilu). Podle záznamů z měřících stanic odhadli, že se do vzduchu z plynovodu dostalo na 80 000 tun metanu. „Nic podobného jsme dříve nezaznamenali,“ řekla televizi NRK badatelka Cathrine Lundová Myhreová.