Doba čtení:1 m, 49 s
Ministr Habeck podle uniklých dokumentů ignoroval experty a veřejně tvrdil opak toho, co ukázala analýza. Foto: wikipedia.org

Německý ministr hospodářství a ochrany klimatu ze strany Zelených Robert Habeck čelí skandálu a podezření kvůli kolosálnímu střetu zájmů své i státního tajemníka Patricka Graichena. Ten je přezdívaný pan Energiewende, ale jeho rodina právě na přechodu k zelené energetice vydělává velké peníze.

Graichen je odpovědný za otázky energetiky a klimatu, je všeobecně považován mimo jiné za mozek kontroverzního plánu Berlína zakázat od příštího roku vytápění plynem. Stojí za klíčovými rozhodnutími jako například za umrtvením posledních tří jaderných elektráren nebo faktickým zákazem prodeje kotlů na fosilní paliva od roku 2024, napsal server Novinky.cz.

Za politickými rozhodnutími, která Graichen spolu se svým šéfem Habeckem prosadil, se však skrývá obří byznys. A až nečekaně široce z něj profituje mj. Graichenova rodina.

Jeho bratr Jakob pracuje pro ekologický institut, který od ministerstva získal zakázky, sestra Verena se činí pro státní vodíkovou komisi a ještě jednu agenturu. Michael Kellner, manžel Vereny, se živí jako špičkový poradce na ministerstvu, a to na pozici parlamentního státního tajemníka.

Německým zeleným už vadí i vodní elektrárny

A že ruka ruku myje, se v celé nahotě potvrdilo, když vyšlo najevo, že Graichen jako nejvlivnější člen tříčlenné výběrové komise prosadil Michaela Schäfera, svého dlouholetého přítele a svědka na svatbě, do čela vládní energetické agentury Dena, jejímž úkolem je prosazování konkrétních kroků Energiewende. Agentura přitom stojí a padá se zakázkami právě od Habeckova úřadu, napsaly Novinky.

Opozice a přední média volají po tom, aby na tomto mocném ministerstvu, které řídí jak obchodní, tak klimatickou politiku, padly hlavy. Habeck však nepostradatelného muže po svém boku obětovat odmítá.

Aféra dostává stranu Zelených do úzkých. V zákulisí jsou prý představitelé strany skandálem rozzlobeni. Veřejně však semkli své řady a Jürgen Trittin, jeden ze stranických veteránů, označil výzvy k odstoupení státního tajemníka za „pravicovou kampaň“, která má oddálit přechod na novou energetiku.

Voliči to však vidí jinak. V posledním týdenním průzkumu agentury Insa klesli Zelení na nejnižší úroveň podpory od prosince 2021, kdy sestavili nynější koaliční vládu spolu se sociálními demokraty (SPD) kancléře Olafa Scholze a liberály (FDP).