Doba čtení:59 s
Ilustrační foto: Imagio.cz

Účet za odstavení německých jaderných elektráren a vybudování bezpečného úložiště radioaktivního odpadu může vzrůst až na astronomických 70 miliard eur, v přepočtu více než 1,9 bilionu korun. I pro bohaté Německo se jedná o velký ekonomický problém. Pro deník Frankfurter Rundschau to potvrdil člen německé vládní komise. Informuje server oEnergetice.cz.

Podle Michaela Muellera, jehož německá vláda pověřila, aby vyřešil otázku ukládání jaderného odpadu, je pro Německo distanc od jaderných elektráren značným finančním rizikem. Náklady totiž mohou v dalších desetiletích dosáhnout až 70 miliard eur. Provozovatelé elektráren ale vyčlenili pro tyto účely jen 36 miliard eur.

Německo se rozhodlo v důsledku havárie japonské jaderné elektrárny Fukušima odstavit všechny své jaderné zdroje do roku 2022. To se dotýká především společností, které jaderné elektrárny vlastní, těmi jsou E.On, RWE, EnBW a Vattenfall.

Ministr hospodářství Sigmar Gabriel již komunikoval se zákonodárci o návrhu, podle kterého by měl nad těmito finančními riziky dohlížet státní orgán, který by byl pro tento účel zvlášť vytvořen. Vláda dále prozkoumává možnosti, jak by mohla všechny provozovatele jaderných zařízení podrobit stress-testům, aby si ověřila reálná finanční rizika pro stát.