Záchranáři cvičili v solném dole v Rakousku

Záchranáři

Četa HBZS Ostrava na hlavním cvičení v Rakousku. Foto: Týdeník Horník

Hornické muzeum bývalého solného dolu Salzwelten nedaleko rakouského Salzburgu se koncem října stalo dějištěm letošního hlavního cvičení záchranných sborů s mezinárodní účastí. Dorazila také pětičlenná četa báňských záchranářů z Hlavní báňské záchranné služby (HZBS) Ostrava.

Cvičení se zúčastnily více než tři stovky lidí. První scénář byl následující. Ve 13:00 spustil hlásič požáru v prohlídkové komoře v bývalém solném dole poplach. Pro průvodce hornického muzea to znamenalo co nejdříve vyvést všechny osoby na bezpečné místo na povrchu. V podzemí bylo 87 návštěvníků. Dva z nich hlásí zdravotní problémy ztěžující evakuaci zbytku skupiny, která se vrací jedním z východů. Do akce vyrazily báňské záchranné sbory Buchberg, EZB, RAG D a ZBZS Südsalz Berchtesgaden.

Protože zplodiny hoření situaci dramaticky zhoršily a ve stísněných prostorách docházelo k zácpám a chaosu, vedení likvidace havárie povolalo ZBZS Breitenau, Mittersill, Schwarz a Terra Mystica. Ty pro urychlení přepravily vrtulníky spolkové armády. Závažnost havárie si vyžádala i posily ze zahraničí z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego S.A. w Bytomiu v Polsku, HBZS Ostrava, italského Sterzingu a německého Wismutu. K ošetření postižených se připravil Červený kříž, sbory hasičů zajišťovaly přístupové cesty a veškerý transport.

Četu HBZS Ostrava čekalo vzhledem k jejímu vybavení pracovními dýchacími přístroji BG 4, lezeckou i transportní technikou, vyhledání osob v dole. Dále ošetření či případně zajištění životních funkcí postižených a jejich transport na povrch. Od organizátorů obdržela příkazový list s úkolem k vyhledání pohřešovaných a popisem fárací trasy.

Čtěte také:
V bývalém lomu dnes cvičí potápěči a záchranáři
Záchranáři z Mostu oceněni

V podzemních prostorách dolu Salzwelten je 15 kilometrů chodeb. Vyhledávání lidí pouze v jedné určené části dolu proto zabralo četě HBZS Ostrava dvě hodiny. Pátrala v každé slepé chodbě. Jednoho pohřešovaného našla ve stísněném prostoru výklenku ve stometrovém úklonném díle. Měl zraněnou nohu a velké bolesti. Po jeho ošetření a přeložení do transportní vany následovala složitá manipulace z výklenku do velmi úzkých prostor úklonné chodby vybavené mimoto schůdky se zábradlím.

Neobešlo se to bez jeho zajištění a spuštění pomocí lezecké techniky až k úpatí chodby, kde byl položen na nákladní vozík horizontální dopravy. Četa vyvezla postiženého na povrch po třech hodinách zásahu. Zásoby kyslíku v pracovních dýchacích přístrojích pro čtyřhodinový zásah byly téměř vyčerpány. Záchranáři dokončili akci na rezervu, což svědčilo o náročnosti svěřeného úkolu.

Výsledkem společného cvičení bylo ověření koordinace všech báňských záchranných sborů s jednotkami veřejných zásahových sborů. Dále pak sjednocení postupů při záchraně osob se štábními pracovníky a krizovým softwarem, měření koncentrací plynů, transport pomocí slaňovací techniky. Ve spolupráci s rakouskou spolkovou armádou pak také přeprava záchranářských jednotek a postižených pomocí vrtulníků.

Mohlo by vás zajímat:
Lomem ČSA se proháněli psi
Nezaměstnaní horníci vyjdou stát pořádně draho
Zachrání Hollywood uhelnou burzu?

Zásah ve stísněných prostorách. Foto: HBZS Ostrava