
Vysoká poptávka po solárních elektrárnách v Česku bude zřejmě pokračovat i v dalších měsících. Vyplývá to z komentářů energetických expertů a firem. Podle nich budou zároveň nutné investice do distribučních sítí a legislativní zjednodušení některých procesů.
V Česku bylo podle Solární asociace v letošním prvním pololetí uvedeno do provozu 45 197 fotovoltaických elektráren s celkovým výkonem 487 megawattů (MW). Počet instalovaných zařízení byl téměř o čtvrtinu vyšší než za celý loňský rok.
Růst počtu instalovaných elektráren bude podle společnosti Greenbuddies, která se specializuje na výstavbu fotovoltaiky a nabíjecí infrastruktury, nejspíš pokračovat. Pokračování trendu rostoucí poptávky očekává také výrobce Woltair. Další posílení poptávky může podle country manažera podniku pro Česko Jana Kadlece nastat po skončení fixací cen elektřiny u velkého množství domácností v závěru roku a také avizované ukončení vládou stanového maxima cen.
Rekordní počty instalací souvisí podle analytika společnosti ENA Jiřího Gavora s extrémně vysokými cenami elektřiny v loňském roce. Bezpečnost tuzemské soustavy podle něj další připojování neohrozí, protože se na něj distributoři připravují. „Musíme si ale zvyknout na větší fluktuaci cen na spotovém trhu. Ale i s tímto fenoménem se dodavatelé dokáží vyrovnat a někteří v tom mohou najít konkurenční výhodu,“ řekl.
Současné tempo připojování malých fotovoltaik do sítě je podle ředitele strategie EGÚ Brno Michala Macenauera už velmi vysoké. „Aby bylo možné jej udržet, bude nutné výrazně navýšit investice především do distribuce na všech úrovních, tedy do silových částí, do informačních technologií i do lidských zdrojů. Nezbytné bude vybudovat systém inteligentního měření, které bude napojeno na nové elektroenergetické datové centrum. Významná bude také připravovaná změna tarifního systému, jenž umožní obchodníkům, distributorům a především zákazníkům, reagovat na proměnlivou výrobu obnovitelných zdrojů,“ popsal Macenauer. Do budoucna by se rozvoj fotovoltaiky měl podle něj spíše soustředit na větší jednotkové výkony ve vhodných lokalitách, jako jsou velké střechy průmyslových objektů nebo brownfieldy.