Doba čtení:1 m, 20 s
Nový prezident Hospodářské komory České republiky Zdeněk Zajíček. Foto: ODS

Hlavním úkolem je udržet české podniky konkurenceschopné a prosperující. Největší tlaky na české hospodářství z hlediska času jsou v oblasti energetické infrastruktury. V rozhovoru pro Seznam Zprávy to uvedl čerstvě zvolený prezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček.

„Pokud nepadnou zásadní politická rozhodnutí v příštích měsících, nemáme šanci stihnout to, co máme. V důsledku nebudeme schopni vyrábět dostatek elektřiny na svém území,“ vysvětlil nový prezident komory, podle nějž zásadní rozhodnutí musí podle jeho slov padnout zejména v oblasti legislativy.

„Musíme se podívat na právní předpisy, které regulují výstavbu strategických investic v Česku, a to od povolování změn územního plánu, jejich projednávání až po financování těchto investic. Je to také otázka dodavatelská. Mnoho celků, například pro jaderné bloky, budeme muset dovážet ze zahraničí,“ uvedl Zajíček.

Senátor: Nahraďme uhlí čistším uhlím

Podle jeho slov může jít v příštích deseti letech o tisíce miliard korun, které bude muset stát společně se soukromým sektorem do této oblasti investovat.

Přesto rozhodnutí vlády pustit se do konsolidace veřejných financí Hospodářská komora ČR vítá. Úspory by mohly být prý dokonce větší.

„Především na straně výdajů by podle nás mohlo dojít k dalším zásahům. Naopak z hlediska daní a rušení výjimek, tam vnímáme určitou míru citlivosti daňových subjektů. Je třeba mít na mysli, že podnikání mohou provozovat i z jiných států, než je Česká republika. Pokud by se nároky na navyšování daní a odvody za zaměstnance přehnaly, budou firmy odcházet, ať už jsou nadnárodní, nebo ty české. A to nechceme,“ zdůraznil nový prezident Hospodářské komory.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa