Zákon o Dukovanech se bude řešit až v únoru

Výběrové řízení na dodavatele nového bloku dukovanské elektrárny mělo být podle původních plánů společnosti ČEZ vyhlášeno před koncem loňského roku, bylo ale odloženo. Foto: FB JE Dukovany

Návrh takzvaného nízkouhlíkového zákona, který se týká výkupu elektřiny z plánovaného bloku Jaderné elektrárny Dukovany, bude Sněmovna schvalovat v únoru. Odklad při včerejším hlasování o změnách programu schůze prosadil předseda poslanců opoziční ODS Zbyněk Stanjura.

Poukazoval na to, že za týden by se mělo kvůli dostavbě Dukovan uskutečnit jednání premiéra Andreje Babiše (ANO) s předsedy ostatních sněmovních stran. Schvalování zákona by se proto mělo uskutečnit podle Stanjury až po tomto jednání, na kterém by se podle něho měla hledat shoda ohledně výběrového řízení.

Čtěte také:
Spolek JARO pro Dukovany chce podpořit stavbu nového bloku
Temelín a Dukovany vyrobily loni méně elektřiny

Výběrové řízení mělo být podle původních plánů společnosti ČEZ vyhlášeno před koncem loňského roku, bylo ale odloženo. Babiš oznámil, že o Dukovanech rozhodne až příští vláda. Mezi možnými uchazeči dukovanského tendru jsou podle dostupných informací ruský Rosatom, čínská společnost CGN, severoamerická firma Westinghouse, francouzská EdF a jihokorejská firma KHNP. Část opozice volá po vyloučení ruských a čínských společností.

Vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) už dříve uvedl, že do konce ledna by se mělo rozhodnout o čtyřech variantách tendru. Podle první bude pozváno do tendru všech pět aktuálních zájemců, podle druhé jen zájemci bez Ruska a Číny. Podle třetí varianty, kterou Havlíček preferuje, by se Rusko a Čína mohly zúčastnit v dodavatelských konsorciích. Čtvrtou variantou je odložení výběrového řízení až po sněmovních volbách v příštím roce.