Doba čtení:2 m, 10 s
Nově proto zavádíme odměnu za dodržování bezpečnosti a také o 100 procent navyšujeme prostředky na bezpečnostní kampaň,“ uvedl generální ředitel OKD Roman Sikora. Foto: OKD

Zaměstnancům těžební společnosti OKD vzrostou od ledna tarifní mzdy o pět procent. Dalšího půl procenta dostanou ve formě odměny za dodržování bezpečnosti, vzrostou i vybrané příplatky. Vyplývá to z dodatku kolektivní smlouvy, kterou podepsali zástupci vedení a odborů. Sdělila mluvčí OKD Barbora Černá Dvořáková. OKD zaměstnává přibližně 3300 lidí, průměrná měsíční mzda tam loni činila 49.354 korun.

V minulosti jsme navyšovali mzdy fixní částkou, nyní jsme se s odbory dohodli na navýšení tarifních mezd o pět procent, a to i přesto, že ceny uhlí značně poklesly, a v následujícím roce tudíž nelze očekávat tak příznivý hospodářský výsledek jako v letech 2022 a 2023. Dohoda je potvrzením, že si ceníme nasazení zaměstnanců a uvědomujeme si náročnost jejich práce,“ uvedl generální ředitel OKD Roman Sikora.

Podnik podle něj letos pomocí programů na snížení úrazovosti dosahuje lepších výsledků. „Motivaci zaměstnanců v oblasti bezpečnosti při práci ale chceme ještě více posílit, neboť v náročných důlních podmínkách i malé pochybení může mít velmi vážné důsledky. Nově proto zavádíme odměnu za dodržování bezpečnosti a také o 100 procent navyšujeme prostředky na bezpečnostní kampaň,“ uvedl Sikora.

Exkurze v podzemí akademikům ukázala, co ve skriptech nemají

Vybrané příplatky se zaměstnancům zvýší, ostatní odměny a benefity z letošního roku zůstanou v platnosti. „Navýšeny budou například diferenciační příplatek, příplatky za dozor dopravy u mužstva a za ztížené mikroklimatické podmínky nebo příplatky pro zaměstnance, kteří z důvodu zajišťování bezpečnosti či nezbytného provozu nemohou využít nároku na očistu v pracovní době nebo přerušit práci,“ uvedl personální ředitel OKD Radomír Štix. Zaměstnanci OKD mají nárok mimo jiné na příspěvky na penzijní pojištění až 1000 korun měsíčně nebo až 6400 korun ročně na nákup sportovních, léčebných, rekreačních a kulturních aktivit formou benefitních karet.

Jsem rád, že jsme po dvou měsících jednání dospěli k dohodě a byl podepsán dodatek ke kolektivní smlouvě, který v této chvíli zaručuje zaměstnancům v roce 2024 víc než udržení reálné mzdy. Za důležité také považuji, že v květnu vyhodnotíme s vedením podniku situaci ohledně vývoje inflace a ekonomické výsledky firmy a na základě těchto údajů budeme operativně jednat o dalších možnostech pro rok 2024,“ uvedl předseda sdružení hornických odborů Jiří Waloszek.

OKD je jediným producentem černého uhlí v Česku. V minulých letech ale firma těžbu ve většině dolů ukončila, protože se dlouhodobě nevyplácela. Těží se už jen v Dole ČSM, kde má těžba pokračovat do konce roku 2025. Vlastníkem OKD je prostřednictvím společnosti Prisko stát.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa